Karşı Dava Dilekçesi Örneği – Asliye Hukuk

Karşı Dava Dilekçesi Örneği

Karşı dava, mevcut bir davaya karşı kişinin de kendi iddiaların öne sürerek yeni bir dava açmak istemesinin sonucudur. Karşı dava genellikle mevcut bir davaya cevap verilerek açılır. Karşı dava açabilmek için mevcut davaya 2 hafta içerisinde cevap verilerek “karşı dava dilekçesi” mahkemeye sunulmalıdır.

Karşı Dava Dilekçesi Örneği

(İL) ( ). ASLİYE HUKUK HAKİMLİĞİNE,

2015/318 ESAS

DAVAYA CEVAP VEREN /DAVALI/

KARŞI DAVACI                                             : İsim-Soyisim-TC

DAVACI/KARŞI DAVALI                           : İsim-Soyisim-TC

KONUSU : Davaya Cevaplarım ile karşı davamın kabulü dileğim.

TEBLİĞ TARİHİ                      : 15/04/2018

DAVAYA CEVAPLARIM:

 • Cismani zararlı ve maddi hasarlı trafik kazasında kusurun ağırlığı davacı taraftadır. Olayda davacının fiat marka 2000 model hususi otomobilinde meydana gelen hasar, ileri sürüldüğü kadar değildir. İstem fahiştir. Onarım gideri ve değer kaybı da iddia edildiği miktarın çok altındadır. Öncellikle kaporta ve işçilik ücreti olarak istenen bedel kabul edilebilir değildir.
 • Olayda davacının kusuru 5/8 ‘dir. Bana atfedilen kusur oram ise 3/8’dir. Karşı talebimde de açıklayacağım üzere küçük kızım Y’nin kolu kırılmış, sahibi bulunduğum Mercedes marka 2013 model otomobilimde ciddi boyutta hasar görmüştür. Yargılama sonunda bu durum anlaşılacaktır, özetle Davacının davası reddedilmelidir.

KARSI DAVAMIZ:

 • Olayda 10 yaşındaki kızım Y’nin kolu kırılmıştır. Hastane kayıtlan ilişiktir.
 • 2013 model Mercedes marka otomobilim hasar görmüş ve değer kaybına uğramıştır. Hasar tespit ve değer kaybı raporu eklidir.
 • Ben hasarlı aracımın onarım gideri olarak 8.000 TL değer kaybı olarak 12.000 TL maddi, küçük kızım (Y) ‘nin yaralanması sebebiyle 5.000 TL maddi 15.000 TL manevi olmak üzere toplam
  40.000TL tazminatın yasal faiziyle birlikte davalı / karşı davacıdan tahsiline karar verilmesini talep etmekteyim.

SEBEPLER : BK. HMK. İlgili sair mevzuat

H.DELİLLER : Trafik kaza raporu, hasar tespit raporu, hastane tedavi kayıtlan, bilirkişi, tanık anlatımları, gerektiğinde keşif vs.

SONUÇ : Sunulan sebeplerle:

 1. Yerinde olmayan davacı / karşı davalının talep ve davasının reddine;
 2. Karşı davamızın kabulü ile yukarıda 3. bendde dökümü gösterilen (20.000TL hasar tazminatı; 5.000TL cismani maddi ,15.000 TL cismani manevi olmak üzere), toplam 40.000 TL
  tazminatın, olay tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı taraftan tahsiline, yargılama giderlerinin davalı / karşı davacı tarafa yükletilmesine karar verilmesini dilerim.
  Saygılanmla, 20/04/2018

Davaya Cevap Veren

Ekler:                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Davalı / Karşı davacı

 • Tıbbi rapor     Kemal S.
 • Hasar tespit raporu
 • Kaza tespit raporu
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 4,50 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Sosyal Medya
Soru Sor
WhatsApp
Telefon Görüşmesi ( Sadece Müvekkil )
tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.