Kapora Sözleşmesi Örneği

Nis 25, 2019 | Kira Hukuku Avukatlığı

SÖZLEŞME

 

CİNSİ             : KONUT

İLİ                   : 

İLÇESİ           :

MAHALLESİ  :

SOKAĞI         :

ADA NO         :

PARSEL NO : 

DAİRE NO    :

ALICI ile SATICI X ŞİRKETİ yukarıda kayıtlı taşınmazın/emlağın aşağıda belirlenen koşullarda satılması için anlaşmışlardır.

1-) SATICI, sahibi bulunduğu yukarıda kayıtlı taşınmazı X TL’den satmayı kabul etmiştir.

Satış bedelinin ödeme şekli şu şekildedir;

2-) Satış bedelinden mahsup edilmek üzere, ALICI’dan X TL kapora(pey akçesi) alınmıştır

3-) Satış bedelinin(mahsup edilen kapora sonrası kalan miktar) ödeme şekli şu şekilde olacaktır:

4-) Bu sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte, Borçlar Kanunu 156/2 maddesi çerçevesinde; ALICI taraf işbu sözleşmeye konu taşınmazı/emlağı almaktan vazgeçtiği taktirde verdiği kaporanın kendisine geri iade edilmesini talep edemeyecektir. SATICI işbu sözleşmeye konu olan taşınmazı satmaktan vazgeçerse, işbu sözleşmesinin 2. maddesi kapsamında ALICI’nın kendisine verdiği kaporayı nakden ve defaten iade edecek ve aynı kapora miktarı kadar daha tazminat ödeyecektir.

5-) Doğacak bir anlaşmazlık halinde, 4. madde kapsamında yer alan yükümlülükler yerine getirileceği gibi haksız olan taraf diğer tarafın maruz kalacağı her türlü zarar, ziyan, harç, icra masrafı ve avukat ücretlerini de ödeyecektir.

6-) Bu sözleşmenin uygulanması kapsamında doğacak her türlü uyuşmazlığın giderilmesinde Adana Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

ALICI                                                                                                                                                                    SATICI 

İş bu sözleşme 3 nüsha halinde düzenlenmiş olup  X’nun huzurunda tarafların hür iradesiyle tartışılarak imza altına alınmıştır.

EK NOTLAR:

  • ALICI SATICININ BANKA HESABINA AÇIKLAMA İLE GÖNDERMELİDİR
  • ELDEN VERECEKSE ISLAK İMZALI MAKBUZ ALMALIDIR

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Yılmaz Şentürk

    Merhaba Saim Bey, Altınolukta satın almayı düşündüğüm bir daire için kapora sözleşme imzalanması gerekmekte olup, hazırladığınız sözleşmeyi okudum. Ancak; bu virüs sebebiyle ne Altınoluk’ a nede bir başka yere çıkma şansım yok. Alıcı olarak, satıcının banka hesap numarasına kapora parası gönderirken nasıl bir açıklama yapacağım hususunda yardımınıza ihtiyacım sebebiyle sizi rahatsız ettim. Yardımınız için teşekkür eder, sağlıcakla kalın.
    Yılmaz Şentürk

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.