KAPICININ BAŞKA İŞTE ÇALIŞMASI

KAPICI BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR Mİ? 

Kapıcılar günlük hayatta apartmanın bir çok hayati ve muhim ihtiyacını karşılamaktadırlar. Kapıcı görevinde bulunan kişiler apartmanın temizliği, dirliği, bakımı, korunması ve hatta bazı onarım ve tamiratlarını dahi yerine getirmektedirler. Peki kapıcıların hukuki olarak ne gibi hakları bulunmaktadır. Kapıcılar başka bir işte çalışabilir mi?

Bilindiği üzere kapıcı ile apartman arasında bir iş sözleşmesi mevcuttur. Bu sözleşme her zaman yazılı olmak zorunda değildir. Kapıcının apartman ile yaptığı sözleşmede (iş sözleşmesi) aksine bir hüküm bulunmadığı sürece kapıcının başka bir işte çalışabilmesi mümkündür. Hukuken önünde bir engel yoktur. Kapıcı bu durumda birden fazla işverenin yanında sigortalı olarak görünebilir ve çalışabilir.

KAPICI İLE YAPILAN SÖZLEŞMEDE NELER YER ALIR?

Kapıcı ile apartman arasında yapılan iş sözleşmesinde şu hususlar yer alacaktır:

 1. İş sözleşmesinin türü
 2. Çalışma Türü ve Biçimi
 3. İşyeri adı ve adresi
 4. Kapıcının Kimliği
 5. İşe Başlama Tarihi
 6. Yapacağı İşler
 7. Alacağı Ücret ve Varsa Ekleri
 8. Ücretin Ödeme Şekli ve Zamanı
 9. Çalışma Süresi, Tatil ve Dinlenme Süreleri
 10. Düzenleme Tarihi ve Diğer Özel Hükümler

KAPICININ BAŞKA BİR YERDE ÇALIŞMASI DURUMUNDA NE GİBİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKABİLİR?

Bu durumda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus kapıcınızın sigortalı çalışmasıdır. Kapıcınızın sigortasını apartman yönetimi olarak düzenli ve eksiksiz yatırdığınız sürece herhangi bir idari para cezası veya sorunla karşılaşmayacaksınız. Kapıcınızın çalıştığı diğer iş yerinde başına iş kazası gelmesi durumunda sorumluluk diğer işverende olacaktır. Apartman yönetimince size ait bir sorumluluk doğmayacaktır.

KAPICININ BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞMASI DURUMUNDA İŞTEN ÇIKARMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Kapıcının başka bir işte çalışması durumu genel ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırıdır. Sözleşmede kapıcının başka bir işte çalışamayacağı öngörülmüş ise kapıcının bu durumda zaten başka bir işte çalışması mümkün değildir. Kapıcı bu durumda başka bir işte çalıştığı anlaşıldıktan sonra işten çıkarılabilecektir. Peki kapıcı ile yapılan sözleşmede bu durum öngörülmemiş ise nasıl bir yol izlenmelidir?

Bu sorunun cevabı için öncelikle bu alanda uzman bir avukatla çalışmanız önerilir. Çünkü bu durumda sonuç mahkemece belirlenecek ve dava süreci başlatılacaktır. Dava sürecinde kapıcının başka yerlerde yaptığı çalışmaların sözleşmeye aykırılık yaratıp yaratmadığı yapılacak savunma ve iddialar sonucu hükme bağlanacaktır.

KAPICININ 2 İŞTE AYNI ANDA ÇALIŞMASI DURUMUNDA KISMİ SÜRELİ ÇALIŞAN SAYILMASI

Yerleşmiş içtihatlar çerçevesinde kapıcı ile dava sürecine giren apartman yönetimi kapıcının “kısmi süreli” çalışan olarak nitelendirilip hizmet süresinin bu açıdan değerlendirilmesini sağlama hakkına sahiptir. Kapıcının hizmet süresi bu durumda daha makul bir şekilde olacak ve apartman yönetiminin lehine bir savunma yaratacaktır.

Özet olarak kapıcı görev ve sorumluluklarını aksatmayıp iş sözleşmesine aykırı bir davranışta bulunmadığı sürece başka bir işte sigortalı olarak çalışabilmektedir. Bu durumun kapıcıyı işten atmak için haklı bir neden yaratıp yaratmadığı dava sürecinde tartışılacaktır. Bu süreç için iş hukuku uzmanı ve deneyimli bir avukatla çalışmanız yararınıza olacaktır.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. Ali dedi ki:

  Merhaba ben suan 10 dairelik yerde gorevli olarak calisiyorum sadce aksam cop hafta da bir temizlik ve yatacak yer verdiler ama cikmami istiyorlar beni avukat lari aradi yarin gel yuz yuze goruselim dedi iki sene dir gorev yapiyorum fsrkli bir iste ise sigortali calisiyorum ben bina yi sigortaya sikayet etsem kazanirmiyim

 2. Melek Arık dedi ki:

  Merhaba avukat bey,bizler 29 daireli bir sitede oturuyoruz. Görevlimizin sigortasını – maaşını ve oturma yerini site karşılamaktadır.Kaçak olarak an az 5 yerde çalıştığını biliyoruz çünkü yöneticimiz emlakçı idi bina yönetim şirketi kurup çalışmasına göz yumuyor. biz bu görevliyi şikayet edebilirmiyiz

  • avsaim dedi ki:

   Melek Hanım selamlar, kapıcının sigortalı başka işlerde çalışması kanuna uygundur. Dolayısı ile sırf bu nedene dayanarak iş sözleşmesini haklı olarak feshedemezsiniz.

 3. Hasan dedi ki:

  Yaklaşık 10 senedir daha önceki yönetimin acıyarak apartmana aldığı bir görevli var kapıcı diyemeyiz tam olarak. Sadece akşamları çöp alması gerekiyor ve belirli zamanlarda temizlik ama bunu yapmıyor. Kalacak yer ve belirli bir tutar ücret veriliyor sigortası bulunmamakta. Işten çıkarmak için ne yapmak gerekiyor hukuki olarak bir tazminat hakkı var mıdır? Aynı şekild e farklı bir yerde tam zamanlı sigortalı çalışmakta. Şimdiden teşekkür ederim.

  • avsaim dedi ki:

   Sigortasız çalıştığı süreler nedeniyle apartman yönetimine idari para cezası kesilebilir. Hukuk danışmanlık hizmeti almanız gerekmekte. Buradan etik bir cevap vermek mümkün değil.

 4. Anonim dedi ki:

  Kapıcı izinli olduğu günde,günlük yevmiyeli olarak başka bir işte çalışabilir mi.?

 5. Şaban dedi ki:

  Merhabalar kapıcılık işinde sözleşmemde 7. 5 saatten sonra sebesttir diyor fakat çalışma saat leri dısında bile izinsiz ekmek almaya bile gidemiyorum 24 saat burdan ayrılamıyorum böyle bir hakları varmı

  • avsaim dedi ki:

   Şaban Bey; öncelikle yazılı bir kapıcı sözleşmesi var ise bunu bize incelememiz için iletin. Sözleşmede dediğiniz doğrultuda bir madde var ise bunu sizden talep edemezler. Karşı çıkmanız durumunda sözleşmeyi feshetme hakları yok.

   • Şaban dedi ki:

    Teşekkür ederim bir durum daha var ben buraya gireli 9 . 5 ay oldu. Ben iş yerine itarname çekim konusu bizi burda devamlı 24 saat tuttukları için. Hafta izinlerini eksik kullandırttiklarını resmi ve dini tatilleri kullandırmadılar. Bana sahte izin belgesi düzenlemeleri. Hakaret ve küfür de var ses kaydı da elimde yani ihtar ellerine ulaştı beni kovdular. Fakat daha çıkış imzalatmadılar. Sözleşmem bitmedi her hangi bir hak talep edebiliyormuyum.haklarim ne ona göre imza atayım şimdiden teşekür ederim

 6. Kolpacino dedi ki:

  Slmlar 14 yil 11 ay calistigim binadan kidem tazminatini almak icin girdi cikti yapildi fakat 11 aylik donem icin izin hakkimi vermddiler haklari varmi.yeniden sifirdan 14 gun olarakmi izin kullanicam bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. Derecuklu dedi ki:

  Slm 1997 98 yillari arasinda ise basladim ciraklik okuluna yoladilar sigorta numarasi alindi fakat is yeri prim yatirmadi 1999 oncesi yasasindan yararlanamadigim icin halen faaliyette olan firmaya davam acsam sigorta surem geri alinirmi sahitlerle ispatlamam halinde ilk prim odemem 2003 den baska bir firmadan gozukuyor

 8. Hido dedi ki:

  Efendim merhaba ben normal bir işte sigortalı çalışiyorum 20 dairelik bir apatmanında k dairesinde oturuyorum kira karşılıgı temizliği çöpü bahçe ve çim işlerini düzenli olarak yapıyorum ve daha benden birçok iş isteniyor daireleri ilaçla binayı ilaçla inşaat işleri falanda dahil bende işim degil dedim bu ek işi yaptigim için normal işime bir zarari olurmu ve bu ekstra işleri yapmadigim için beni yollayabilirler mi binadan

 9. Kadir dedi ki:

  Merhaba
  Ben 7 senedir bir sitede çalışıyorum site 67 daire. sitenin öp temizlik havuz bakımı bahçe bakımı ve tamirat işlerini ben yapıyorum. Şimdide çöp toplama işini sürekli gece yani akşam 8 ve10 gibi saatlerde toplamamı ve bunun yerine gündüz istirahat etmemi istiyorlar. Bense buna karşı çıktım haklarım nedir teşekkürler

 10. Demet Çuhadar dedi ki:

  Iyi günler sorumu cevaplarsanız gerçekten çok mutlu olurum..ikamet ettiğim binada apartman görevlisi sigortalı çalişiyor ve bina da oturuyor.Aynı zamanda elektrik ve su gibi ihtiyacları bina sakinleri tarafından karşılaniyor..Ancak buna rağmen çevredeki binaarada kendisi bakiyor ve ben bu durumdan rahatsizlik duyuyorum…Acaba uşahsi şikayet edebileceğim bir yer mevcutmu? Şimdiden tesekkür ederim..

 11. esra dedi ki:

  Merhaba,apartman görevlisi apartmandan emekliliğini kazandığı halde.Asgari ücretin altında bir tutarda sözlü olarak anlaşılmış.ücrrt talep edilmeden ev tahsis edilmiş.karşılığında ekmek getirmek çöp toplamdk gibi işler taşep edilmiştir.emekli olduğundan tekrar sigortaa yapılmamıştır.şimdi isteyen kendi değilmiş gibi.geçmiş yıllarda asgari ücrete göre eksikk ystan tutarları istiyor .arada part time sözleşmesi yok.Bu dutum uyanıklık yspmak hsksız kZanç sdğlamsk değilmidir.Ne yapmamız gerekli.

 12. mustafa dedi ki:

  kapıcı emeklı olduktan sonra emeklı olmadan önceoturdugu daırede oturma hakkı
  varmıdır bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.