Anasayfa » MAKALELER » KAPICININ BAŞKA İŞTE ÇALIŞMASI

KAPICININ BAŞKA İŞTE ÇALIŞMASI

KAPICI BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR Mİ? 

Kapıcılar günlük hayatta apartmanın bir çok hayati ve muhim ihtiyacını karşılamaktadırlar. Kapıcı görevinde bulunan kişiler apartmanın temizliği, dirliği, bakımı, korunması ve hatta bazı onarım ve tamiratlarını dahi yerine getirmektedirler. Peki kapıcıların hukuki olarak ne gibi hakları bulunmaktadır. Kapıcılar başka bir işte çalışabilir mi?

Bilindiği üzere kapıcı ile apartman arasında bir iş sözleşmesi mevcuttur. Bu sözleşme her zaman yazılı olmak zorunda değildir. Kapıcının apartman ile yaptığı sözleşmede (iş sözleşmesi) aksine bir hüküm bulunmadığı sürece kapıcının başka bir işte çalışabilmesi mümkündür. Hukuken önünde bir engel yoktur. Kapıcı bu durumda birden fazla işverenin yanında sigortalı olarak görünebilir ve çalışabilir.

KAPICI İLE YAPILAN SÖZLEŞMEDE NELER YER ALIR?

Kapıcı ile apartman arasında yapılan iş sözleşmesinde şu hususlar yer alacaktır:

  1. İş sözleşmesinin türü
  2. Çalışma Türü ve Biçimi
  3. İşyeri adı ve adresi
  4. Kapıcının Kimliği
  5. İşe Başlama Tarihi
  6. Yapacağı İşler
  7. Alacağı Ücret ve Varsa Ekleri
  8. Ücretin Ödeme Şekli ve Zamanı
  9. Çalışma Süresi, Tatil ve Dinlenme Süreleri
  10. Düzenleme Tarihi ve Diğer Özel Hükümler

KAPICININ BAŞKA BİR YERDE ÇALIŞMASI DURUMUNDA NE GİBİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKABİLİR?

Bu durumda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus kapıcınızın sigortalı çalışmasıdır. Kapıcınızın sigortasını apartman yönetimi olarak düzenli ve eksiksiz yatırdığınız sürece herhangi bir idari para cezası veya sorunla karşılaşmayacaksınız. Kapıcınızın çalıştığı diğer iş yerinde başına iş kazası gelmesi durumunda sorumluluk diğer işverende olacaktır. Apartman yönetimince size ait bir sorumluluk doğmayacaktır.

KAPICININ BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞMASI DURUMUNDA İŞTEN ÇIKARMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Kapıcının başka bir işte çalışması durumu genel ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırıdır. Sözleşmede kapıcının başka bir işte çalışamayacağı öngörülmüş ise kapıcının bu durumda zaten başka bir işte çalışması mümkün değildir. Kapıcı bu durumda başka bir işte çalıştığı anlaşıldıktan sonra işten çıkarılabilecektir. Peki kapıcı ile yapılan sözleşmede bu durum öngörülmemiş ise nasıl bir yol izlenmelidir?

Bu sorunun cevabı için öncelikle bu alanda uzman bir avukatla çalışmanız önerilir. Çünkü bu durumda sonuç mahkemece belirlenecek ve dava süreci başlatılacaktır. Dava sürecinde kapıcının başka yerlerde yaptığı çalışmaların sözleşmeye aykırılık yaratıp yaratmadığı yapılacak savunma ve iddialar sonucu hükme bağlanacaktır.

KAPICININ 2 İŞTE AYNI ANDA ÇALIŞMASI DURUMUNDA KISMİ SÜRELİ ÇALIŞAN SAYILMASI

Yerleşmiş içtihatlar çerçevesinde kapıcı ile dava sürecine giren apartman yönetimi kapıcının “kısmi süreli” çalışan olarak nitelendirilip hizmet süresinin bu açıdan değerlendirilmesini sağlama hakkına sahiptir. Kapıcının hizmet süresi bu durumda daha makul bir şekilde olacak ve apartman yönetiminin lehine bir savunma yaratacaktır.

Özet olarak kapıcı görev ve sorumluluklarını aksatmayıp iş sözleşmesine aykırı bir davranışta bulunmadığı sürece başka bir işte sigortalı olarak çalışabilmektedir. Bu durumun kapıcıyı işten atmak için haklı bir neden yaratıp yaratmadığı dava sürecinde tartışılacaktır. Bu süreç için iş hukuku uzmanı ve deneyimli bir avukatla çalışmanız yararınıza olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Danışma Formu
WhatsApp
Telefon Görüşmesi
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.