Kanun Yararına Bozma Ne Demektir?

Son Güncelleme Tarihi

Kanun Yararına Bozma Ne Anlama Gelir?

Kanun yararına bozma, hâkim veya mahkeme tarafından verilen ve istinaf veya temyiz incelemesinder geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümlerde bulunan hukuka aykırılıkları gidermek amacıyla getirilmiş bir kanun yoludur. Kanun yararına bozma başvurusu kesinleşmiş kararlar hakkında olabilir. Bu nedenle kanun yararına bozma olağanüstü kanun yoludur.

Bu kanun yolunun amacı kesinleşen kararlardaki hukuka aykırılıkları gidermek ve kanunların ülke içerisin­de eşit bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır.

BAŞVURU SÜRESİ

Başvuru için ortada, hâkim veya mahkeme tarafından verilmiş bir karar olmalıdır. Bu karar istinaf ve tem­yiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşmiş olmalıdır. Verilen kararda hukuka aykırılıklar olduğu tespit edil­melidir. Belirtilen şartları taşıyan ilk derece mahkemesinin kararları hakkında hukukilik denetimi yapılması için bu kanun yoluna başvurmak mümkündür.

Kanun yararına bozma talebi, karar veya hükümlerdeki hukuka aykırılığı gören Adalet Bakanlığı tarafın­dan yapılır.

Kanun yararına bozma istemi Adalet Bakanlığı tarafından gidilebilen bir kanun yoludur. Fakat Adalet Ba­kanı tarafından kullanılmamışsa, hükümlünün cezasının kaldırılması veya daha hafif ceza verilmesi amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından gidilebilir

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.