Kanun Yararına Bozma Ne Demektir?

Oca 23, 2018 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Kanun Yararına Bozma Ne Anlama Gelir? Bu makalemizde kanun yararına bozmanın anlamı ve kanun yararına bozmanın nasıl talep edileceği Av. Saim İncekaş tarafından ele alındı.

Kanun yararına bozma, hâkim veya mahkeme tarafından verilen ve istinaf veya temyiz incelemesinde geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümlerde bulunan hukuka aykırılıkları gidermek amacıyla getirilmiş bir kanun yoludur. Kanun yararına bozma başvurusu kesinleşmiş kararlar hakkında olabilir. Bu nedenle kanun yararına bozma olağanüstü kanun yoludur.

Bu kanun yolunun amacı kesinleşen kararlardaki hukuka aykırılıkları gidermek ve kanunların ülke içerisin­de eşit bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır.

Kanun Yararına Bozma İçin Başvuru Süresi Ne Kadardır?

Başvuru için ortada, hâkim veya mahkeme tarafından verilmiş bir karar olmalıdır. Bu karar istinaf ve tem­yiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşmiş olmalıdır. Verilen kararda hukuka aykırılıklar olduğu tespit edil­melidir. Belirtilen şartları taşıyan ilk derece mahkemesinin kararları hakkında hukukilik denetimi yapılması için bu kanun yoluna başvurmak mümkündür.

Kanun yararına bozma talebi, karar veya hükümlerdeki hukuka aykırılığı gören Adalet Bakanlığı tarafın­dan yapılır.

Kanun yararına bozma istemi Adalet Bakanlığı tarafından gidilebilen bir kanun yoludur. Fakat Adalet Ba­kanı tarafından kullanılmamışsa, hükümlünün cezasının kaldırılması veya daha hafif ceza verilmesi amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından gidilebilir

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.