Kamu Davasının Açılması Ne Demektir?

Oca 9, 2018 | Savcılık-Soruşturma

Kamu Davasının Açılması

Kamu davasını açma görevi C.savcısına aittir. Soruşturmanın sonunda toplanan deliller suçun işlendiği konusunda yeterli şüphe oluşturuyorsa, C.savcısı bir iddianame düzenleyerek yetkili ve görevli mahkemeye verir. İddianamenin mahkemece kabul edilmesiyle kamu davası açılmış, kovuşturma evresine geçilmiş olur.

C.savcısı suçun işlendiği konusunda yeterli şüpheye ulaşmış ise mahkeme gösterilir. İddianame, hukuk davalarındaki dava dilekçesinin karşılığıdır.</p> <!– /wp:tadv/classic-paragraph –>”>iddianame düzenleyerek yetkili ve görev­li mahkemeye vermek zorundadır. Bu ilkeye “kamu davasının açılmasında mecburilik ilkesi” denir (CMK md 170/2).

İddianamenin Taşıması Gereken Şartlar

Yetkili ve görevli mahkemeye hitaben düzenlenen iddianamenin taşıması gereken şartlar kanunda göste­rilmiştir. İddianamenin başlık kısmında yetkili ve görevli mahkeme yer alır. Bunun yanında iddianamenin içe­riğinde;

 • Şüphelinin kimliği
 • Müdafii,
 • Maktul, mağdur veya suçtan zarar görenin kimliği
 • Mağdurun veya suçtan zarar görenin vekili veya kanunî temsilcisi,
 • Açıklanmasında sakınca bulunmaması halinde ihbarda bulunan kişinin kimliği,
 • Şikâyette bulunan kişinin kimliği,
 • Şikâyetin yapıldığı tarih, yüklenen suç ve uygulanması gereken kanun maddeleri,
 • Yüklenen suçun işlendiği yer, tarih ve zaman dilimi,
 • Suçun delilleri,
 • Şüphelinin tutuklu olup olmadığı, tutuklanmış ise, tutuklama ve gözaltına alma tarihleri ile bunların süre­leri gösterilir (CMK md 170/3).
 • İddianamede, yüklenen suçu oluşturan olaylar, mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanır. Cumhuriyet savcısı delilleri gerekçelendirerek fiili açıklar.
 • C. savcısı iddianamenin sonuç kısmında, şüphelinin sadece aleyhine olan hususlar değil, lehine olan hu­susları da ileri sürer. C. savcısı kamusal iddia makamıdır. Maddi gerçeğin bulunmasına, adaletin sağlanması­na hizmet eder.
 • İddianamenin sonuç kısmında, işlenen suç dolayısıyla ilgili kanunda öngörülen ceza ve güvenlik tedbirle­rinden hangilerine hükmedilmesinin istendiği, suçun tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, ilgili tüzel kişi hakkında uygulanabilecek olan güvenlik tedbirleri açıkça belirtilir (CMK md 170/5-6).
 • C. savcısı bu şartlara uygun olarak hazırladığı iddianameyi yetkili ve görevli mahkemeye verir.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

6 Yorumlar

 1. Tayfun

  Selemunaleykum ben uyuşturucudan bi kere yakalandım ceza evine girdim denetimli aldm 5 senede erteleme verildi simdi yine yakalandm kullanıcıym hen son yakalandığımda kan aldılar suan beni nasıl bir surec bekliyo ceza evine girermiyim hakkımda kamu davası açılırsa sonuc ne olur

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Selamlar, hakkınızda açılacak kamu davasında kendinizi akla ve mantığa uygun bir şekilde savunmanız gerekmektedir.

   Yanıtla
 2. Zeynep

  Mrb iyi akşamlar babam 6 yıl önce evin balkonunda silah sıkmıştı çocuklar parkta oynuyorlar Dı kimseye zarar vermedi aileleri şikayetçi oldu ama sonra davadan vazgeçtiler ve 6 yıl sonra 1 yıl hapis yedi mahkeme görmeden direk kapalıya atıldı bu nedir sizden ricam cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Zeynep Hanım dosyanın bizzat incelenmesi gerekmektedir. Bu şekilde yorum yapılması mümkün değil.

   Yanıtla
 3. Emine Kumru

  Kolay gelsin ben 1 senelik evliyim hamileyim eşimle 3 4 ay öncesi Bi tartışma yaşadık dışarda sinirle yavaş Bi şekilde ittirdi ben dengemi kaybedip düştüm polisi aramışlar neyse ben hamile olduğum için hastaneye felan gittik herhangi Bi sorunum yoktu sabaha kadar bekkettiler ifade verdik şikayetçi olmadım kamu davasına dönmüş mahkeme kağıdı geldi başsavcı cezalandırılmasını talep ederim demiş biz hala evliyiz ve nutluyuzda ne olur sonuç acil yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 4. Anonim

  Merhaba benim davam mersinde suç ortaklarımla uzlaşma yapılmış bilgim yok ama şimdi kamu davası açılmış suç dolandırıcılık suçu yapmadığım bir şey cezasını alırmıyım kamu davası ne kadar ceza verir

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.