KAMU DAVASINA KATILMA

Oca 20, 2018 | Ceza Hukuku

Kamu Davasına Nasıl Katılınır?

Kamu Davasına Katılma, açılmış bulunan bir kamu davasında savcının yanında yer almak, bazı yükümlülükleri üstlenmek, davanın tarafı olmak için yargılamaya dâhil olmaktır. Davaya katılmak zorunlu değildir. Hakkı bulunan kimse davaya katılırsa, kamusal iddia makamı olan C.savcısının yanında bireysel iddia makamını işgal eder. Mağ­dur veya suçtan zarar gören davaya katılırsa haklara sahip olur.

Örnek: Hakarete maruz kalan mağdurun katılma zorunluluğu yoktur. Fakat davaya katılırsa birtakım hak­lara sahip olur. Hâkimimin reddi, delil ileri sürme, tanık ve uzman çağırma, delillerin tartışılmasın­da söz hakkına sahip olma, savcıdan bağımsız kanun yoluna başvurma gibi haklara sahip olur.

Davaya katılmanın gayelerinden birisi de C.savcısını denetlemek ve ona yardım etmektir.

Kanunumuz davaya katılma hakkı bulunanları sayma suretiyle göstermiştir. Mağdur, suçtan zarar gören gerçek ve tüzel kişiler ile malen sorumlu olanların davaya katılma hakkı vardır.

KAMU DAVASINA NE ZAMAN KATILINIR?

Mağdur, suçtan zarar gören ile malen sorumlu olan ilk derece mahkemesinde kovuşturma evresinde hü­küm verilene kadar katılma isteminde bulunabilir. İddianamenin kabulünden sonra kovuşturmanın her aşa­masında hüküm verilinceye kadar davaya katılma talebinde bulunmak mümkündür. Kovuşturmada katılma ta­lebi dinlenir. Ancak kanun yolu muhakemesinde davaya katılmak mümkün değildir.

KATILAN SIFATI NASIL SON BULUR?

Katılma zorunlu olmadığı gibi, müdahillik isteminden vazgeçmek de mümkündür. Katılan, müdahil olma is­teminden vazgeçerse, katılma son bulur (CMK m. 243).

Katılan ölürse katılma hükümsüz kalır. Fakat ölüm halinde mirasçılar müdahilin haklarını takip etmek üze­re davaya katılma hakkına sahiptir (CMK m.243).

Katılanın ölmesi davayı düşürmez. Örneğin hakarete maruz kalmış katılan ölürse hakaret dava­sı katılanın yokluğunda devam eder.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.