Kadının kocasının soyadını taşımasına izin verilmesi ancak usulüne uygun biçimde açılmış bir dava ya da karşı davada istenebilir- Yargıtay Kararı

Nis 18, 2020 | Kadının Erkek Eşin Soyadını Kullanması

Kadının kocasının soyadını taşımasına izin verilmesi ancak usulüne uygun biçimde açılmış bir dava ya da karşı davada istenebilir

“Dava, boşanan kadının erkek eşin soyadını kullanma isteğine ilişkin (TMK m. 173) olup, ret hükmünü davacı kadın temyiz etmiştir.

Türk Medeni Kanununun 173. maddesinde kadının boşandığı erkek eşin soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun erkek eşe bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hakimin erkek eşin soyadım taşımasına izin vereceği belirtilmiştir.

Davacı kadının boşandığı erkek eşin soyadmı kullanma isteği mahkeme tarafından “boşanma davasının henüz sonuçlanmaması ve tarafların bu sebeple evliliklerinin devam etmekte olduğu” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Yargılama sırasında 23.06.2015 tarihinde Eskişehir 3. Aile Mahkemesi’nin 2013/357 esas ve 2014/383 karar sayılı boşanma hükmünün kesinleşmiş olması nedeniyle tarafların evlilik birliğinin sona ermiş olduğu ve Türk Medeni Kanununun 173/2. maddesinde düzenlenmiş olan erkek eşin soyadının kullanılmasına izin verilmesi davasının görülebilir hale gelmesi nedeniyle davacı tarafın delilleri toplanıp, işin esası hakkında bir karar verilmesi için hükmün bozulması gerekmiştir” (Y2HD, 03.03.2016, E. 2015/22792, K. 2016/4009)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.