Kadının boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati varsa aile mahkemesi hâkimi tarafından boşandığı kocasının soyadını taşımasına izin verilir- Yargıtay Kararı

Nis 18, 2020 | Kadının Erkek Eşin Soyadını Kullanması

Kadının boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati varsa aile mahkemesi hâkimi tarafından boşandığı kocasının soyadını taşımasına izin verilir

“Davacı, eşinden boşandıktan sonra da, evlilik sırasında kullandığı soyadım taşımasına izin verilmesini istemiş, mahkemece, kanıtlanamadığmdan bahisle davanın reddine karar verilmiştir.

Türk Medeni Kanununa göre, boşanan kadın, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğunu ve bunun kocaya zarar vermeyeceğini ispatlaması halinde istemi üzerine kocasının soyadını kullanmasına karar verilir (TMK m. 173/2)

Davacı kadın 1961, davalı erkek 1960 doğumlu olup, Bulgaristan Devleti vatandaşı iken evlenmişler, 1985 yılında doğan Adnan isimli çocukları ile birlikte 09.09.1990 tarihinde Türkiye’ye göç ettikten sonra, 04.06.1991 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığını sonradan kazanmışlardır. Türk vatandaşlığını kazanma sırasında aile fertlerinin tamamı “Hünerel” soyadını almıştır. Taraflar Bulgaristan devleti vatandaşı oldukları sırada; davacı kadının bekarlık soyadı “Osmanova” iken, davalı ile evlenmesinden soma kocasının soyadı olan “Davutova” soyadını almıştır. Davacı kadının Bulgaristan vatandaşlığının sona ermiş olması, Türkiye’ye geliş sırasında eşi ile birlikte Türk vatandaşlığına geçerek “Hünerel” soyadını almış bulunması karşısında, kadının boşanmakla doğrudan kullanmaya başlayacağı bir bekarlık soyadı bulunmamaktadır. “Hünerel” soyadını kullanmasına devam etmesinin davalı erkeğin menfaatlerini olumsuz olarak etkileyeceği yönünde yeterli kanıt ileri sürülmemiştir. Davacı kadının Türk vatandaşlığını kazandığı 1991 yılından beri uzunca süre kullandığı “Hünerel” soyadını kullanmasında menfaati bulunmaktadır. Hal böyle olunca; davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken, yetersiz gerekçe ile yazılı şekilde hüküm tesisi doğru bulunmamış, hükmün bozulmasına karar verilmesi gerekmiştir.” (Y2HD, 17.03.2016, E. 2016/1506, K. 2016/5170)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.