Kadın ziynet eşyasının götürülmesine engel olunduğunu ispatlamalıdır- Yargıtay Kararı: 2HD E. 2011/2924, K. 2012/675

Mar 14, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Kadın ziynet eşyasının götürülmesine engel olunduğunu ispatlamalıdır

Davacı kadın evi terk ettiği tarih itibariyle dava konusu ziynet eşyasının götürülmesine engel olunduğunu ve zorla elinden akndığını, daha önce de götürme fırsatı elde edemediğini ispat etmelidir.

Dinlenen tanık anlatımları ve toplanan delilerden, mahkemenin davalıda kaldığını kabul ettiği ziynetlerden 1 adet 14 ayar set takım, 1 adet 14 ayar künye, 1 adet 14 ayar kolye ve ucunun bozdurulmadığı anlaşılmaktadır.

Olağan olan bu eşyaların kadının üzerinde olmasıdır. Davacı evden ayrılırken bunların zorla elinden alındığını veya götürülmesine engel olunduğunu ispatlayamamıştır. Bu durumda yukarıda belirtilen ziynetler yönünden davanın reddi gerekirken bu ziynetlerin de bozdurulduğu kabul edilerek 1 adet 14 ayar set takım, 1 adet 14 ayar künye ve 1 adet 14 ayar kolye ve ucunun da aynen, olmadığı takdirde bedelinin tahsiline karar verilmesi doğru olmamış, bu yönüyle hükmün bozulması gerekmiştir. (Y2HD, 19.01.2012, E. 2011/2924, K. 2012/675.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.