Kadın Boşanmadan Nafaka Alabilir Mi?

Son Güncelleme Tarihi

Kadın Boşanmadan Nafaka Alabilir Mi?

Eşlerin birlikte yaşamaya ara vermesi üzerine  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu uyarınca eşlerden her biri “tedbir nafakası” isteyebilir.

TMK md 197’de ele alınan bu durum uyarınca eşler ortak bir karar almadan ayrı yaşamaya başlarsa terk edilen taraf Aile Mahkemesi’ne tedbir nafakası talebinde bulunabilecektir.

Boşanmadan Nafaka Nasıl İstenir?

Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddî biçimde tehlikeye düştüğünde ya da haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hâle gelmesi durumunda değişik koruma taleplerinde bulunabilir.

Hangi Durumlarda Boşanma Davası Açmadan Nafaka Talep Edilir?

Eşler birlikte yaşamaya ara vermişler ise bu durumda terk edilen konumunda olan veya haklı sebeple ayrı yaşayan eş nafaka talebinde bulunabilir. Eş hem kendisi hem de müşterek çocuklar için nafaka talep edebilir. Çocuk kendisi yanında bulunan eş haklı bir sebebi olmadan ayrı yaşama kararı alsa dahi çocuk için nafaka isteyebilecektir.

Boşanmadan Nafaka İsteyen Eş Ayrı Yaşamadaki Haklılığını Kanıtlamalıdır

Eşe verilecek olan bağımsız tedbir nafakası аул yaşama sırasmda verilebilir ise de bağımsız tedbir nafakası isteyen eşin haklılığını kanıtlamış olması gerekir.

Avukat Saim İncekaş – Adana Boşanma Avukatı

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.