Kadın Boşanmadan Nafaka Alabilir Mi?

Eki 3, 2019 | Nafaka Avukatı

Kadın Boşanmadan Nafaka Alabilir Mi?

Eşlerin birlikte yaşamaya ara vermesi üzerine  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu uyarınca eşlerden her biri “tedbir nafakası” isteyebilir.

TMK md 197’de ele alınan bu durum uyarınca eşler ortak bir karar almadan ayrı yaşamaya başlarsa terk edilen taraf Aile Mahkemesi’ne tedbir nafakası talebinde bulunabilecektir.

Boşanmadan Nafaka Nasıl İstenir?

Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddî biçimde tehlikeye düştüğünde ya da haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hâle gelmesi durumunda değişik koruma taleplerinde bulunabilir.

Hangi Durumlarda Boşanma Davası Açmadan Nafaka Talep Edilir?

Eşler birlikte yaşamaya ara vermişler ise bu durumda terk edilen konumunda olan veya haklı sebeple ayrı yaşayan eş nafaka talebinde bulunabilir. Eş hem kendisi hem de müşterek çocuklar için nafaka talep edebilir. Çocuk kendisi yanında bulunan eş haklı bir sebebi olmadan ayrı yaşama kararı alsa dahi çocuk için nafaka isteyebilecektir.

Boşanmadan Nafaka İsteyen Eş Ayrı Yaşamadaki Haklılığını Kanıtlamalıdır

Eşe verilecek olan bağımsız tedbir nafakası аул yaşama sırasmda verilebilir ise de bağımsız tedbir nafakası isteyen eşin haklılığını kanıtlamış olması gerekir.

Avukat Saim İncekaş – Adana Boşanma Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.