Ceza Hukuku

İzinsiz Alınan Ses Kaydı Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Müşteki :

Şüpheli :

Suç : Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması

Suç Tarihi :

Talep Konusu : Rızam dışı aleni olmayan konuşmaları kayda alan şüphelinin cezalandırılması amacıyla hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesi hk.

AÇIKLAMALAR

Şüpheli A.A. 15.15.2015 tarihinde resmi olarak evlenerek Adana’da yaşamaya başladık. Evliliğimiz boyunca şüpheli ile sürekli sözlü tartışmalar yaşayarak evlilik sürecimiz devam etti. Şüpheli eşim son günlerde eve geç saatler de gelmekteydi. Yine olay günü saat 22:00 sularında şüpheli A.A. boşanma kararı verdiğini tarafıma bildirdi ve bunun üzerine bu konu hakkında konuşmaya başladık. Konuşmamızda sürekli bana nafaka vereceksin, düğünde takılan altınları vereceksin diyerek maddi yönden taleplerini ifade ediyordu. Bu tutum karşısında ben de çocuğumuz için değil kendin için istiyorsun dedim, bu konuşmalar devam ederken konuşmalarımı benim rızam olmaksızın elindeki cep telefonu cihazıyla kayda aldığını gördüm, kayıt yapmasını engellemek maksadıyla elinden cep telefonunu aldım. Eşim bu duruma çok sinirlendi. Beni darp etmeye başladı. Darp olayından hemen sonra Adana Devlet Hastanesinden raporumu aldım, 29.12.2020 günü saat 00:59 da Adana Merkez Polis merkezine ayrıca darp eyleminden dolayı şikayette bulundum.

Şüpheli A.A. Polis Merkezinde vermiş olduğu ifade tutanağında da rızam olmadan ses kaydı yaptığını açıkça kabul etmektedir. Şüphelinin Ek te sunduğum ifadesinde : ‘’….ben de bu sıra da ses kaydı yapıyordum. Ses kaydı yaptığımı fark edince….demek suretiyle TCK 133/1 fıkrasını ihlal suçunu alenen işlediği açıkça sabittir.

TCK m 133/1 md göre “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” denmektedir. Bu sebeple rızam dışında konuşmalarımı kendi cep telefonu vasıtasıyla kayda alan şüpheli A.A. hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.

Sonuç ve İstem : Yukarıda izah ettiğim üzere suç duyurusunda bulunuyorum. Bu suçtan dolayı şüpheli hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim.

Müşteki

Son düzenleme tarihi 19 Temmuz 2021 19:29

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.