İtirazın İptali Davasına İkinci Cevap Dilekçesi

Ağu 5, 2020 | İcra Hukuku

İtirazın İptali Davasına İkinci Cevap Dilekçesi

İtirazın İptali Davasına İkinci Cevap Dilekçesi

ADANA … ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

DOSYA NO:

DAVALI:

VEKİLİ:

DAVACI:

VEKİLİ: Adana İncekaş Hukuk Bürosu

KONU : İkinci cevap dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR:

1-Davacı cari hesap dökümünün davalı tarafça kendisine verildiğini ve buna ilişkin tanıklarının mevcut olduğunu iddia etmiştir. Müvekkil şirketin herhangi bir yetkili imza ve kaşesinin olmadığı bu adi belgenin herhangi hukuki bir niteliği söz konusu olmayıp davacının tanık dinletme taleplerine muvafakat vermiyoruz. Fatura yazılı delil niteliğinde olduğundan buna karşı yapılacak itirazlarında yazılı olarak yapılması gerekmektedir.

2- Davacı cevap dilekçemizde sunmuş olduğumuz İçtihadı Birleştirme Kararında müstahsil makbuzunun fatura niteliğinde olduğunu ancak ödeme aracı olduğuna dair, tutarın ödendiğine ilişkin bir delil olmayacağını iddia etmiştir. Fatura sadece sözleşmenin ifası ile ilgili olmayıp, gerek vergi sorumluluğu bakımından kamu hukuku ile ve gerek ispat yükünün belirlenmesi bakımından usul hukuku ile de ilgisi mevcuttur. Nitekim 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 23’üncü maddesinin ikinci fıkrasında, bir faturayı alan kimsenin, bunu aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde içeriği hakkında bir itirazda bulunmamış olması hâlinde, bunun içeriğini kabul etmiş sayılacağına dair bir adi kanuni karine öngörülmüştür. Aksi ispat edilebilen bu kanuni karine çerçevesinde faturayı tebliğ alan fakat yasal süresi içinde itiraz etmeyen alıcı, faturada gösterilen mal veya hizmeti teslim aldığını ve faturada yazılı tutardan sorumlu olduğunu kabul etmiş sayılır. Faturaya itiraz hâlinde ispat yükü yer değiştirir ve bu kez satıcı veya hizmet sağlayıcısı o miktarda mal ve hizmeti teslim ettiğini ve bedelin faturada yazılı olduğu tutar kadar olduğunu ispat yükü altına girer.

SONUÇ VE TALEP      : Yukarıda arz ve izah etmiş olduğumuz nedenlerden dolayı  haksız davanın reddini talep ederiz. (tarihi belirtiniz)                                                                              

                                                                                                       Davalı Vekili

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.