Scegli una pagina

Notizie legali attuali

Adalet Bakanı Gül: 4 bin 130 sanığa ceza verildi
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Yargı, 289 darbe davasından 275’inin ilk derece yargılamalarını sonuçlandırmış, bugüne kadar 2 bin 332’si müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere 4 bin 130 sanığa hak ettikleri cezaları vermiştir." açıklamasında bulundu.
DANIŞTAY'IN AYASOFYA'NIN YENİDEN İBADETE AÇILMASINA İLİŞKİN KARARININ TAM METNİ
AYASOFYA’NIN YENİDEN İBADETE AÇILMASI AMACIYLA YAPILAN BAŞVURUNUN VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNCE REDDİNE YÖNELİK İŞLEMİN DAYANAĞI OLAN AYASOFYA CAMİİ'NİN MÜZEYE ÇEVRİLMESİNE İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARININ İPTALİ İSTEMİ
'Çoklu baro' için isim başvuruları yapılıyor
Tartışmalarla yasalaşan “çoklu baro” uygulaması için isim başvuruları yapılmaya başlandı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sosyal medya hesabı üzerinden “Adalet ve Devlet Barosu”, “Halk Barosu”, “Ankara Hak ve Adalet Barosu”, “Başkent Barosu” isimleriyle yapılan başvuruları paylaştı.
PANDEMİ DÖNEMİNİN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARI: İNFAZ VE KORUMA MEMURLARI VE TALEPLERİ
11.03.2020 tarihinde ülkemizde ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesiyle birlikte, hepimizin hayatı bilmediğimiz bir yola girdi. Sokağa çıkma yasakları, kısmi çalışmalar derken kamusal alanlarda ve özel sektörde birçok iş durma noktasına geldi. Kamu görevlilerinden bir grup vardı ki, bu grup vakaların pik noktasına ulaştığı günlerde bile, canla başla çalışmaya devam etti. Peki kimdi bunlar? Sağlık personeli, emniyet/jandarma personeli ve “İnfaz ve Koruma Memurları.”
AYASOFYA KARARININ İÇ VE ULUSLARARASI HUKUK BOYUTU
1. Danıştay 10. Dairesi, 2 Temmuz 2020 tarihinde oybirliğiyle bir karar verdi. Kararla, Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu kararı, davacı Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin talebine uygun olarak iptal edildi.
Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu açıklandı
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2019 yılının zirvesinde 87 milyar 949 milyon lira üretimden satışlarıyla yine TÜPRAŞ yer aldı. Ford Otomotiv 37 milyar 71 milyon lira ile ikinciliğini, Toyota Otomotiv 25 milyar 851 milyon lira üçüncülüğünü korudu. İSO 500’e bu yıl ilk kez katılan Star Rafineri de listeye beşinci sıradan girdi.
Kaynanasının yüzüne tüküren damada Yargıtay şoku!
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açan çiftler arasındaki şiddet olaylarında 'yüze tükürme' ile ilgili flaş bir karara daha imza attı. Daha önce 2008 yılında Kars'ta yaşayan bir çiftin davasında 'kocanın ve kaynananın yüzüne tükürmeyi' boşanma nedeni sayan Yargıtay, şimdi de Bursa'da benzer bir davada emsal bir karar daha verdi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yine 'yüze tükürmeyi' boşanma sebebi saymasının yanında bir de tazminata hükmetti. Yargıtay'ın bu kararı, yerel mahkemenin eşit kusurlu bulduğu …
Adana merkezli 7 ilde FETÖ operasyonu
Adana merkezli 7 ilde FETÖ/PDY’ye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Aralarında hemşirelerin de bulunduğu 24 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu operasyonda, çok sayıda şüpheli yakalandı.
Yaşlıları hedef alan dolandırıcı çetesi, 6 ilde yapılan operasyonla çökertildi
Muğla'nın Marmaris ilçesi ile 6 şehirde pandemi sürecinde özellikle yaşlı kişilere kendilerini hakim, savcı, jandarma ve polis olarak tanıtıp yaklaşık 5 milyon lira dolandırdıkları belirlenen 17 kişi, 'Kartal Pençesi' verilen eş zamanlı operasyonlarla yakalandı. Şüpheliler, getirildikleri Marmaris'te işlemleri tamamlandıktan sonra 'Çete oluşturarak nitelikli dolandırıcılık ve PKK/YPG terör örgütüne finans sağlama' suçlarından mahkemeye çıkartıldı.
İŞÇİLİK ALACAKLARI – TAHSİL AMAÇLI BELİRSİZ ALACAK DAVASI – İDDİANIN GENİŞLETİLMESİ
Dava Belirsiz Alacak Davası Olarak Açılmış Olup Dava Açılmakla Talep Edilen Alacağın Tamamı Bakımından Zamanaşımı Kesildiği/Dava Tarihi İle Talep Artırım Tarihi Arasında Zamanaşımına Uğrayan Alacak Bulunmadığı – Mahkemece Davalı Vekilinin Talep Artırımına Karşı İleri Sürdüğü Zamanaşımı Defini Değer Verilip Dava Tarihi İle Talep Artırım Tarihi Arasında Bir Kısım Alacakların Zamanaşımına Uğradığı Şeklindeki Kabulün Yerinde Olmadığı
Data ultimo aggiornamento