İşyerinde Mobbing Şikayet Dilekçesi Örneği

İşyerinde Mobbing Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

MÜŞTEKİ:      

ŞÜPHELİ:

SUÇ TARİHİ: Son 4 ay

SUÇ: İş ve çalışma hürriyetinin ihlali, iftira,  tehdit, şantaj, eziyet, görevi kötüye kullanma, hakaret,

AÇIKLAMALAR      :

 • ….Tic ve Tur A.Ş ‘de yaklaşık 4 yıldır müdürü olarak çalışmaktayım. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tur. Seyahat İşletme Fakültesi mezunuyum.
 • Daha önceki yıllarda …..Tur. Genel Koordinatörlüğü, …. Tur Şirketin Operasyon sorumlusu olarak, … Tur şirketinde de bölge rehberliği yaptım. Turizm alanında 10 yıllık iş tecrübem vardır.
 • Şüpheli … ise…Tur da çalışmıştır. … Tic ve Tur A.Ş ‘de yaklaşık 01.04 .2018 tarihinde genel müdür yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Aynı şirkette kontrat müdürü  olarak çalışmaktayım. 
 • Şüpheli göreve başladıktan yaklaşık olarak 2 ay sonra şahsıma yönelik olarak hakaret ,tehdit ve de şantaj içerikli konuşmalar yapmaya başlamıştır.  
 • Çalıştığım şirketin sahibi olan …. ile şirketin kuruluşundan itibaren birlikte çalıştığımız için yakın bir ilişkimiz vardır. Şüpheli Aramızda ki husumet şüpheli göreve başladıktan  yaklaşık 2 ay sonra patron ile yakın ilişki  olmaması gerektiğini şirket bünyesinde yapılması gereken bir iş olduğu vakit patronu değil doğrudan kendisini aramam gerektiğini, söyleyerek başlamıştır.
 • Benim iş tanımım sorumluluğumda olan Bölge içerisindeki oteller il görüşme yaparak sistemi dahil etmem ve de daha sonra satış durumunda reklam politikasını yönetmektir. Bunun içerisinde hedefler ve görevler bulunmaktadır. Her ay bana verilen hedefleri ve görevleri fazlası ile yapıyorum. Şirket kayıtlarında iş performansım sabittir.
 • Gerek görevleri bahane ederek gerekse işte izin alma hususunda patron ile temas halinde olmam sonrasında ‘’seni öldürürüm, bir daha iş hayatında hiçbir yerde çalışamayacağın şekilde gerekli talimatları veririm, seni oradan arabanın bagajına koydurtup getirtirim burada döverim, kılımı bile kıpırdatmam seni orada dövdürürüm, işten çıkartırım, tazminatını alamazsın, gerizekalı, mal’ şeklindedir ve sinkaf içeriklidir.
 • Bu duruma rağmen patron çalışmaya devam et dediği için çalışmaya devam ettim. Şirket sahibi olan …. ile yazılı konuşmalarımız ekte sunulmuştur.
 • Bir çok arkadaşım bu baskılar altına çalışmaya devam edememiş istifa etmişler veya istifa ettirilmişlerdir.  Her seferinde şahsıma ait 0…numaralı cep telefonundan aramıştır. Bu görüşmelerin hepsi İş ve çalışma hürriyetinin ihlali, tehdit, şantaj, eziyet, görevi kötüye kullanma, hakaret içermektedir.
 • Bu telefon aramalarının birisinde ve de sonrasında mail atarak ‘’istifa dilekçeni ver tazminatını alamazsın ” demiştir. İstifa dilekçemi mail olarak 05.05.2019 tarihinde gönderilmiştir. Ekte sunulmuştur.
 • Kendisine defalarca kez bir anlaşma sağlayalım bu problemler olmasın aramızda, lütfen benim ile böyle konuşma, ben çocuk değilim, pozisyon olarak üstümde çalışıyor olmanız size bu hakkı vermez ne istiyorsanız söyleyin dedim. Kendisi buna sen karar veremezsin ne istiyorsam onu yapacaksın, yapmadığın takdirde olacaklara katlanırsın dedi. Ben sorun oluşmasın diye istediği herşeyi yapmama rağmen tekrar tekrar olayları ve konuşma şeklini aynı duruma getirmiştir.
 • Benden yardımcım olan operasyon sorumlusunu patron ile konuşarak işten çıkartmam için baskı yaptı. Bende aynı konuşmayı patrona ileterek yapmadım.
 • Bu durum aylardır bu şekilde iş performansımı ve de aile huzurumu çok kötü etkilemektedir. Sürekli baskı, korku ve stres ortamı yarattığı için uzun süredir uykusuzluk ve tahammülsüz bir insan haline dönüştüm. Aşırı sinirli olma hali , çalışma isteğinin yok olması, tahammülsüzlük gibi sonuçlar yaratmıştır. Aile yaşantımda ise eşime karşı tahammülsüz ve sinirli bi hal içerisne bürünmüş durumdayım. Anne babama karşı ise ilgisiz, uzaklaşma gibi bir hal oluşmuştur
 • İşim gereği şahsıma ait aracımı kullanmaktayım. Fakat patronu. KEYİFSİZ VE MUTSUZ BİR İÇERİSİNDE OLDUĞUM İÇİNDE ARKADAŞ ÇEVREMLE SOSYAL BİR HAYATIMDA KALMAMIŞTIR. m bana araba kiralamadığı için diğer şirket çalışanlarının kiralık araba kullandıkları için onlara sağladığı bütün kiralık araç haklarını benim şahsi aracıma sağlayacağına dair sözleşme yaptık. Şirket işlerinden kullandığım için bakım onarım parası olan 1.650,00 tl yi ödememiştir. Kendim ödemek zorunda kaldı. Ayrıca şirket bünyesine gelen reklam katkı paylarınında hakkıma doğan prim alacaklarını da şahsıma ödetmemiştir.
 • Şüphelinin şahsıma yönelik yukarıda anlatılan söz, hareket ve tutumlarının dışında telefon konuşmalarının ses kayıtları da mevcuttur.
 • Yaşanan bu gerginlikler ve şüpheli tarafından şahsıma yönelik isnat edilen suçlamalar neticesinde işyerinde bütün arkadaşlarım ile ilişkimi gerek baskı yaratarak gerek yalan yanlış olaylar atıp onların tavır almasına sebep olmuş ve herkes ile aramda bir mesafe oluşmuştur. Güvenilirlik ve saygınlığımı yitirmeme sebep olmuştur. Şirket içerisinde aleyhime oluşturulmaya çalışılan algı, beni ruhen ve bedenen çok yıpratmıştır. Ayrıca yukarıdan beri anlattığım hususlar şahsımın onur ve şerefine yönelik bir saldırı niteliğindedir. TCK madde 96’da “Bir kimsenin eziyet çekmesine yol açacak davranışları gerçekleştiren kişi hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” Bu hükümle, kişilere aşırı sıkıntı, güçlük, cefa, zahmet vermeye yönelik eziyet fiilleri yaptırım altına alınmıştır. Maddenin gerekçesinde bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışlarda bulunulması eziyet olarak nitelendirilmiştir. Bu sebeple Şüphelinin şahsıma yönelik tavır ve tutumlarının eziyet suçunu da oluşturduğu kanaatindeyim.
 • Yaşanan tüm bu gerginlikler sonucunda iş verimim düşmüştür, ruhen ve bedenen çöküntü yaşadığım ortadadır.
 • Kendisi ortak tanıdığımız herkese otellere gitmediğimi görev sorumluluğu aksattığımı, sürekli oyun oynadığımı, kendi şahsi işlerim ve hobilerim ile ilgilendiğimi söyleyerek yalan ve iftira niteliğinde söylemlerde bulunmaktadır. Bu benim moral ve motivasyonumu çok etkilemiştir. Bu şekilde Şüpheli çalışma hürriyetimi de haksız ve hukuka aykırı olarak engellenmeye çalışmıştır.
 • Bu hususta Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetimi ihlâl etmektedir. Ve Şüphelinin yukarıdan beri devam eden sürekli olarak yapmış olduğu psikolojik baskı ve neticede istifaya zorlama çabaları iş ve çalışma hürriyetimi ihlal etmektedir.

Yukarıda anlatılanlar çerçevesinde Şüpheli ŞAHSIMA  yönelik sürekli olarak açıkça istifamı vermesini istediği ve bu uğurda yine sistematik olarak şahsıma yönelik her türlü bıktırma ve bezdirme faaliyetleri içine girdiği ve ayrıca şeref ve onurunu zedeleyecek ithamlarda bulunup bunu şirket içinde dillendirdiği ve şirket içerisinde bu şekilde bir algı oluşturmaya çalıştığı, görülmektedir. Şirkette hiyerarşik üst olan Genel Müdür yardımcısı Şüphelinin bu tavır ve tutumları ayrıca görevinin vermiş olduğu nüfuzu kullanarak yapılmış olan baskı, iftira, aşağılama ve netice olarak bezdirme yöntemi ile tazminat almadan beni istifaya zorlamaktır. Bu kapsamda Şüpheli Görevini Kötüye Kullanmaktadır.

TCK Madde 257/1 “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir (Değişik ibare: 08/12/2010-6086 S.K./1.mad.) menfaat, sağlayan kamu görevlisi,(Değişik ibare: 08/12/2010-6086 S.K./1.mad.) altı aydan iki yıla kadar, hapis cezası ile cezalandırılır.”

DELİLLER: Tanık beyanları ve tüm deliller

TANIKLAR:

HUKUKİ SEBEPLER: TCK ve ilgili tüm mevzuat

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda arz ve izah olunan ve resen gözetilecek nedenlerle;

Şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına TCK’nın ilgili yasa maddeleri uyarınca ben ve şirketten istifa ettirilmek zorunda bırakılan tüm kişiler adına  cezalandırılmasına karar verilmesini talep ediyorum. Saygılarımla. tarih


Adana İncekaş Hukuk Bürosu olarak işçi hakları ve iş hukuku alanında uzman avukat ekibimiz ile mobbing vesair mağduriyetler için müvekkillerimize hizmet sunuyoruz.

Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Ayrıca

İşçi Dava Dilekçesi (Güvenlik Kimliğinin Sona Ermesi)

ADANA İŞ MAHKEMESİ SAYIN YARGIÇLIĞI’NA DAVACI: VEKİLLERİ: DAVALI: KONUSU : Fazlaya ilişkin haklar saklı olmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: