İştirak nafakası talep edilebilmesi için boşanma davasının kesinleşmesi yeterli olup herhangi bir süre geçmesi aranmamıştır- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Nafaka Avukatı

İştirak nafakası talep edilebilmesi için boşanma davasının kesinleşmesi yeterli olup herhangi bir süre geçmesi aranmamıştır

TMK’nun 182/2.maddesinde, velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorunda olduğu hükme bağlanmıştır.

İştirak nafakası talep edilebilmesi için, boşanma davasımn kesinleşmesiyeterli olup, herhangi bir süre geçmesi aranmamıştır. Boşanma sırasında velayeti kendisine bırakılan eş, iştirak nafakası istemediğini beyan etse dahi bu çocuğun haklarını etkilemez. Çocuk için her zaman için iştirak nafakası talep edilebilir.

Somut olayda, boşanma davası 18.8.2005 de kesinleşmiş olup bu dava kesinleşmeden sonra açıldığına göre, mahkemece müşterek çocuklar için hakkaniyete uygun bir miktar iştirak nafakasına hükmolunması gerekirken yazılı gerekçelerle davanın reddinin doğru olmadığı anlaşılmıştır. (Y3HD, 03.10.2006, E. 2006/11737, K. 2006/12262.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.