İştirak Nafakası Davasında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Haz 29, 2020 | İştirak Nafakası

İŞTİRAK NAFAKASINDA YETKİLİ MAHKEME 

İştirak nafakası eğer ki boşanma davasında istenilmişse boşanma davasındaki yetkili mahkeme kuralları geçerlidir. Ancak iştirak nafakası bağımsız bir dava şeklinde talep edildi ise bu durumda davacıya şu şekilde seçimlik haklar tanınmıştır:

  • Nafaka alacaklısının yerleşim yeri,
  • Davalının yerleşim yeri,
  • Küçüğün oturduğu yer mahkemesi,

İştirak nafakası davasında yukarıdaki yetkili mahkemelerde dava açılabilecektir.

“...... TMKnun 177. maddesine göre: Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidirdüzenlemesi ile zayıf durumda olan nafaka alacaklısı korunmak istenmiştir. Dolayısı ile bu amaçla genel yetki kuralı konulmuştur. Kanun koyucu genel yetki düzenlemesi ile davacıya seçimlik bir hak tanımıştır. Buna göre, davacı (nafaka alacaklısı); isterse kendi yerleşim yeri mahkemesinde, isterse HUMKnun 9. maddesi gereğince davalının ikametgahı mahkemesinde dava açabilecektir. Somut olayda davacı (kadın) Balıkesirde ikamet etmesine rağmen davalının yerleşim yeri olan Ankarada işbu davayı açmıştır. Davacı yukarıda açıklanan seçimlik hakkını doğru olarak kullandığına göre davaya bakılması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. Uygulamaya göre de, davalı tarafın herhangi bir yetki itirazı bulunmadığı halde resen yetkisizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun bulunmamıştır.(Y3HD, 4.5.2004, 49694616 284)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.