İştirak Nafakası Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir?

Haz 29, 2020 | İştirak Nafakası

 İŞTİRAK NAFAKASINDA GÖREVLİ MAHKEME 

İştirak nafakasında görevli mahkeme aile mahkemesidir. Aile Mahkemesi kurulmayan yerlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenen Asliye Hukuk Mahkemelerinde davanın Aile Mahkemesi sıfatı ile görülüp karara bağlanması gerekir. 

Yine davalı tarafından ödenmesi gereken eğitim masraflarından kaynaklanan davalarda da aile mahkemesi görevlidir

“…Davacı vekili; tarafların Şişli 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 20.09.2001 tarih ve 2001/1126 – 826 sayılı kararı ile boşandıklarını ve davalı babanın çocuğun eğitim masraflarının yarısını karşılamasına karar verildiğini, bu masrafların tahsili için ilamsiz takibe geçtiklerini, davalı tarafın takibe itiraz ettinden bahisle, itirazın iptaline ve icra inkar tazminatına hükmedilmesini istemiştir. Davalı 20.02.2006 tarihli cevap dilekçesiyle karşı dava açmıştır. Mahkemece davanın ve karşı davanın görev yönünden reddine karar verilmiştir. Dava, davalı tarafından ödenmesi gereken eğitim masraflarından kaynaklanmaktadır. Bu niteliği itibarıyla Türk Medeni Kanununun 182/2 ve 327/1 maddesi ile ilgilidir. 4787 SayıAile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 4/1. maddesi; 4721 Sayılı Türk medeni Kanununun ikinci kitabından üçüncü kısım hariç olmak üzere ( TMK. md. 118 – 395 ) kaynaklanan bütün davaların Aile Mahkemesinde bakılacağını hükme bağlamıştır. Gerçekleşen bu durum karşısında işin esasının incelenmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.” (Y2HD, 11.12.2006, 9016-17286)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.