İştirak nafakası boşanma halinde çocuk kendisine verilmeyen eşin çocuğun bakım ve eğitim giderlerine katılma yükümlülüğüne ilişkindir- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Nafaka Avukatı

İştirak nafakası boşanma halinde çocuk kendisine verilmeyen eşin çocuğun bakım ve eğitim giderlerine katılma yükümlülüğüne ilişkindir

Davacı tarafından, davalı aleyhine açılan boşanma davası reddedilmiş, karar 1.7.2003 tarihinde kesinleşmiştir. Davacı, 9.10.2003 tarihinde açtığı bu dava ile fiilen kendi yanında ve bakımında olan ortak çocuk 1997 doğumlu Handegül için davalıdan nafaka talebinde bulunmuştur. İstek, bu haliyle Türk Medeni Kanununun 329. maddesine dayanmaktadır.

Boşanma davası reddedildiğine göre tarafların evliliği devam etmektedir. İştirak nafakası, boşanma halinde, çocuk kendisine verilmeyen eşin çocuğun bakım ve eğitim giderlerine katılma yükümlülüğüne ilişkindir. (TMK. md. 182/2) Bu husus gözetilmeden takdir edilen nafakanın “iştirak nafakası” olarak nitelendirilmesi doğru görülmemiştir.(Y2HD, 05.12.2007, E. 2006/22374, K. 2007/16961.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.