İştirak nafakası ancak evliliğin sona ermesinden sonra gündeme gelir- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Nafaka Avukatı

İştirak nafakası ancak evliliğin sona ermesinden sonra gündeme gelir

Davacı-davalı kadın, ayrı yaşamakta haklı olduğunu ileri sürerek kendisi ve yanında bulunan müşterek çocuk için tedbir nafakasına hükmedilmesini talep etmiştir. (TMK.m.197)

Koca tarafından açılan boşanma davası ret edilmiştir. Evliliğin devamı süresince hüküm altına alman nafakalar tedbir niteliğindedir.

Yoksulluk ve iştirak nafakaları ancak evliliğin sona ermesinden sonra gündeme gelir. Hal böyle olunca mahkemece hüküm altına alman tedbir nafakalarının boşanmanın reddine ilişkin kararın kesinleşmesinden sonraki dönemde yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devamına karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırıdır. Ne var ki bu yanlışlığı yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden, hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanmasına karar vermek gerekmiştir. (HUMK.m.438/7) Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte açıklanan sebeplerle gerekçeli kararın hüküm bölümünün 2/a bendinde yer alan “karar kesinleştiğinde tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına dönüşmesine” sözcükleri ile 2/b bendinde yer alan “karar kesinleştiğinde tedbir nafakasının iştirak nafakasma dönüşmesine” sözcüklerinin hükümden çıkartılmasına yerlerine sırasıyla; “tedbir nafakasının kararın kesinleşmesinden sonra da devamına” sözcüklerinin yazılmasına, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, temyize konu diğer bölümlerin 1 .bentte gösterilen sebeplerle onanmasına (Y2HD, 23.01.2012, E. 2010/14473, K. 2012/906.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.