İstemlerin yığılmasında yetkili mahkeme nasıl belirlenir?

Ara 29, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

İstemlerin yığılmasında baskın nitelik para borcuna ilişkin olmasından ötürü, bu yönden, alacaklının yerleşme yerinde ödenecek borçlar söz konusu bulunmamaktadır ki, davacının yerleşme yerindeki mahkeme de yetkilidir.

Temyiz incelemesinin konusunu oluşturan bu davada, istemlerin yığılması (objektif dava birleşmesi) durumu vardır. Şöyle ki; istemlerden bir bölümü ödünç sözleşmesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan davalının topladığı kira ve mercimeklerin satım paraları için de yanlar arasında vekillik ilişkinin varlığına dayanılmaktadır. Gerçekten vekil, aldığı parayı faizi ile birlikte vekillik verene ödemek zorundadır. (BK. md. 392). Böylece, yığılan istemlerde baskın nitelik para borcuna ilişkin olmasından ötürü bu yönünden, BK. md. 73/1 anlamında götürülecek, yani alacaklının yerleşme yerinde ödenecek borçlar söz konusu bulunmaktadır. Davacının yerleşme yerinin Ankara olduğunda ise bir uyuşmazlık yoktur. Öyleyse, HUMK. md. 10’a göre, Ankara mahkemesinin yetkisini kabul etmek gerekir. (İlgili Yargıtay kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.