Islah Yoluyla Yeni Ziynet Alacağı Talebi Eklenemez – Yargıtay Kararı: E 2012/18663-K 2012/25392

Şub 24, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Islah Yoluyla Yeni Ziynet Alacağı Talebi Eklenemez

Özet: Islah yoluyla talep genişletilebilir ise de, davaya yeni bir talep eklenemez. Davacının, dava dilekçesinde saydıkları dışında, yeni ziynet eşyaları talep etmesi, davaya yeni talep eklenmesi niteliğindedir.

“…Davacı kadın, dava dilekçesiyle boşanma ve fer’ileri yanında, 14 adet bilezik ve 1 adet set olmak üzere ziynet eşyalarımn aynen iadesini, aynen iade mümkün olmazsa bedeli olan 10.000.-TL’nin tahsiline karar verilmesini talep etmiş; bu konudaki talebini altınların sayı ve niteliği itibariyle sınırlandırmıştır. Davacı, ziynet eşyalarına yönelik talebini 5.4.2011 tarihinde ıslah etmiştir. Islah yoluyla talep genişletilebilir ise de, davaya yeni bir talep eklenemez. Davacının, dava dilekçesinde saydıkları dışında, yeni ziynet eşyaları talep etmesi, davaya yeni talep eklenmesi niteliğindedir. Toplanan delillerden davacımn 6 adet bileziğin davalıda kaldığı anlaşılmıştır. Kanıtlanan 6 adet bilezikle ilgili olarak davanın kabulü gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir…”(2. HD, 19.10.2012, 2012/18663-2012/25392).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.