Islah yoluyla davaya kademeli talep ve yeni hasım eklenemez- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Islah yoluyla davaya kademeli talep ve yeni hasım eklenemez

Davacı dava dilekçesinde sadece, davalı eşi Nurettin tarafından dahili davalı Can Şentürk’e kooperatif hissesinin devri suretiyle temlik edilen taşınmazın tapu kaydına aile konutu şerhi konulmasını istemiş; daha sonra davasını ıslah ederek; aile konutu şerhi konulması isteği yanında tapu iptal ve tescil talebini de eklemiştir.

Islah yoluyla davaya kademeli talep ve yeni hasım eklenemez. Kaldı ki, davacı taşınmazın aile konutu olduğunu da kanıtlayamamıştır. Mahkemece, üyelik devir işleminin kooperatif yönetimince uygun görülüp onandığı, kooperatif adına bir konut üzerinde Türk Medeni Kanununun 194. maddesi hükümlerinin uygulanma olanağı bulunmadığı gerekçesiyle talep reddedilmiştir.

Oysa ret kararının yukarıda açıklandığı gibi, taşınmazın aile konutu olduğu hususunun kanıtlanamamış olması gerekçesine dayandırılması gerekirken, yazılı gerekçeye dayanılması isabetli değilse de, hüküm sonucu itibariyle doğrudur. Bu durumda yeniden yargılama yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Hükmün gerekçesinin değiştirilerek ve düzeltilerek onanmasına karar vermek gerekmiştir. (Y2HD, 13.12.2011, E. 2011/4450, K. 2011/21919.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank