İsim ve Soyisim Değiştirme Dava Dilekçesi

Ağu 8, 2020 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

İsim ve Soyisim Değiştirme Dava Dilekçesi Örneği

ADANA (        ) ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI                    : 

VEKİLİ                      :

DAVALI                    : … NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ

KONU                       :  Müvekkilin İsim ve soyisminin değiştirilmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR    :

1.Müvekkilin soyadı, “…”dir. Ekte kimlik fotokopisini vermiş olduğumuz müvekkilimiz soy ismini “…” olarak değiştirmek istemektedir.

2.Müvekkilin mevcut soy ismi olan “…” müvekkilin alay konusu olmasına ve insanlar üzerinde kötü bir intiba uyandırmasına neden olmaktadır. Kelepçe cisminin özgürlüğü bağlayıcı olduğu bilindiğinden insanlar üzerinde müvekkilin neden bu soy ismine sahip olduğu soruları sorulmasına ve kötü izlenimlere sebep olmaktadır. Ayrıca … tutsaklığın sembolü olması nedeniyle müvekkil bu soy ismini kullanmak istememektedir.

3.Müvekkilimiz ticaret ile uğraşmakta ve müvekkilin babası çok bilinen birisidir, müvekkil arkadaş ve akraba çevresince daha çok babası …”nin oğlu olarak tanınmaktadır. İşinde çok başarılı olan müvekkilimiz eski soyadı yerine çevresince tanındığı şekilde “…” soyadını kullanmak istemektedir.

4.Müvekkilin resmi olarak ismi “……..” olsa da çevresince “……….” olarak bilinmektedir.( Bu durum müvekkilin mahallesinden ve aile üyelerinden tanıklar dinletilerek ispatlanacaktır.)  Bu durumun resmi evraklarda da ailesince bilindiği gibi “…….” olarak değiştirilerek düzeltilmesini istemektedir.

YASAL NEDENLER   : TMK,HMK Ve İlgili Mevzuat

DELİLLER                   : Nüfus kaydı,tanık ve her tür kanıt.

İSTEM SONUCU     : Açıklanan nedenler ile müvekkilimizin aslen nüfusta “…” olan soy isminin “…” olarak değiştirilmesine, “…….” olan adının da ekleme yapılarak “…….” olarak değiştirilmesine karar verilmesini, yani isminin tam olarak “……….” olarak değiştirilmesine karar verilmesini, Yargılama harç ve giderlerinin karşı tarafa bırakılmasını, saygılarımızla talep ederiz.  tarih

                                                                               DAVACI VEKİLİ

 

Ek’ler   :

  1. Vekâletname,
  2. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
İsim ve Soyisim Değiştirme Dava Dilekçesi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.