İsim Değiştirme Dilekçesi Örneği -2019

İsim değişikliği talebi bulunulan il Asliye Hukuk mahkemesine iletilir. İsim değişikliği bir dava dilekçesi hazırlanarak talep edilebilmektedir. İsim değişikliği dava dilekçesinin bir örneğini sizler için paylaştık. İsim değişikliği davası reddedilir ise bu sebeple tekrardan dava açma hakkınız bulunmamaktadır. Bu nedenle tecrübeli bir avukat vekilliği ile bu süreci ilerletmeniz faydalı olacaktır.

İsim Değiştirme Dilekçesi -1-

NÖBETÇİ  KAYSERİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

 

İSTEMDE BULUNAN          : SÜLEYMAN ……….

 

TC KİMLİK NUMARASI    :  

 

ADRES                                  : Alsancak Mah. 6232.Sk Fazilet Apt. Kat :5 No:16  

 

MADDİ İLGİLİ                    : Kayseri İli / Kocasinan İlçesi Nüfus Müdürlüğü’ne izafeten, Kocasinan Nüfus Müdürü

 

KONU                                    : Haklı nedenle  ismin değiştirilmesi ve değişikliğin nüfus kayıtlarına teşmiline ilişkin istemimizi içerir.

 

AÇIKLAMALAR                 :

 

1-)Kimlikte adım  ‘Süleyman’ olarak gözükmektedir. Söz konusu idari işlemin yer aldığı aile nüfus kaydı örneği, dilekçemiz ekinde (EK -1) sunulmuştur.

2-) Her ne kadar kimlikte adım ‘ Süleyman ‘ olarak gözükse de can güvenliğim sebebiyle ismimin değiştirilmesi elzem olmuştur. Şöyle ki ; gördüğü şiddet sebebiyle duyma ve görme yetisini kaybeden ve hakkında %66 engel raporu bulunan ablam Sati SEVEN (T.C………) ‘in    hayatında yaşadığı olumsuzluklar sebebiyle kendisini evime almış ve sahip çıkmış olmamdan ötürü resmi olmayan evliliğinde 18 yıl  kocası saydığı adam tarafından tehdit edilmiş ve evim basılmıştır. Yine ailem tarafından da dışlanmakta ve baskı görmekteyim. Bu sebeple ev adresi değişikliği yaptığım gibi vatandaş olarak  güvenli ve  huzurlu yaşama hakkına sahip olduğum için isim değişikliği yapma gereği hasıl olmuştur. Bu surumlar bende  psikolojik tahribata sebep olmaktadır. Bu hususlar daha sonra tanık anlatımları ile ispat olunacaktır.

 

3-) Yargıtay’ın yerleşmiş uygulamalarına göre, ad veya soyadı niteliği gereği onu taşıyan kişi tarafından benimsendiğinde anlam taşır. Adını benimsemeyen kişiliğiyle özdeşleşmeyen kimsenin, adını değiştirmek istemesi en doğal hakkıdır. Böyle bir durumda, ad değiştirme istemlerini içeren davalarda davacının tercih ve arzusunun ön planda tutulması ve öncelikle dikkate alınması gerekir. denilmektedir.  Bu nedenle nüfus kayıtlarında    ‘ Süleyman ‘  olarak geçen  ismimin ‘ Çağın Ayaz ‘   olarak değiştirilebilmesi için mahkemenize başvurulması zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER         : 4721 S. K. m. 27 ve 5490 S. K. m. 35, 36, 6100 S. K. m. 382-  388, Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik m. 64.

HUKUKİ DELİLLER           : Aile Nüfus Kaydı Örneği, ,Yargıtay İçtihadı Örnekleri , Tanık : …………..anlatımları

SONUÇ VE İSTEM               : Yukarıda açıkladığım nedenlerle nüfusta ‘ Süleyman ‘  ismiyle kayıtlı olan adımın  ‘ Çağın Ayaz ‘   olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin nüfus kayıtlarına teşmiline karar verilmesini saygıyla talep ederiz. 25.01.2019

 

EKLER:        1-Aile nüfus kaydı örneği,

2-Yargıtay İçtihadı Örnekleri

3-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İstemde Bulunan

……….

İsim Değiştirme Dilekçesi Örneği -

İsim Değiştirme Dilekçesi -2-

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

                                                                                        ………………                                                                                            

 

 

                                                    

DAVACI                              :………..

 

DAVALI                              : Nüfus Müdürlüğü, ……….

 

KONU                                   :İsim  değiştirilmesi talebimden ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR               :

 

  • ………… İli, …………….. İlçesi ,…………….. Köyü ,…………….. seri numarada nüfusa kayıtlı olan  MEHMET TAHİR olan  ismimi  MEHMET  olarak değiştirmek istemekteyim.

  • Gerçek ismim Mehmet olmasına rağmen nüfusa kaydı esnasında her nasılsa Mehmet Tahir olarak tescil edilmiştir. Köyde ve arkadaş çevremde ismim Mehmet olarak bilinmekte ve bana bu şekilde hitap edilmektedir.

  • Yargıtay’ın yerleşmiş uygulamalarına göre, kişinin toplum içinde bilinip tanındığı adını kayden de taşıması, nüfus kaydında gerekli değişikliğin yapılması konusunda dava açabilmesi için haklı neden sayılmaktadır. Ayrıca nüfus kayıtlarında bulunan Mehmet Tahir isminin benim dışımda köyde bulunan birçok kişi tarafından kullanılıyor olması karışıklık yaşanmasına sebep olmakta ve bu durum benim açımdan mağduriyet oluşturmaktadır. Bu nedenle nüfus kayıtlarında “Mehmet Tahir ” olarak geçen ismimin “Mehmet ” olarak değiştirilebilmesi için işbu davayı açmak zorunlu hale gelmiştir.

YASAL NEDENLER   :MK,HMK,ve ilgili Mevzuat

DELİLLER                   :Nüfus kaydı,tanık,ve her tür kanıt.

SONUÇ VE İSTEM   : Yukarda arz edilen nedenlerle, , nüfusta ‘MEHMET TAHİR’ olan ismimin ‘MEHMET’ olarak değiştirilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim..

 

                                                                                                   

                                                                                                               DAVACI

                                                                                                   

 

 

EK:

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Aile Kayıt Tablosu

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Sosyal Medya
Soru Sor
WhatsApp
Telefon Görüşmesi ( Sadece Müvekkil )
tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.