İrtikap Suç Duyurusu Dilekçesi Örneği

… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

YAKINAN                           :

TC KİMLİK NUMARASI :

ADRES                                 :

VEKİLİ                                 :

ADRES                                  :

ŞÜPHELİ                              :

SUÇ                                       : İrtikap

SUÇ TARİHİ                        : …/…/…

AÇIKLAMALAR                :

1-) Müvekkilimiz …/…/…. tarihinde … …. isimli karayolundan geçerken … İli  K… İlçesinde …. olarak görev yapan … … isimli şüphelinin aracı durdurması sonucunda araçtaki evrakların kontrolü esnasında yaptırılması zorunlu olan mali sorumluluk sigortası geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmadığı anlaşılmıştır.

2-) Şüpheli, bu hususu görmesi üzerine muayene süresi geçirilen araçların trafikten men edileceğini dile getirmiştir. Ancak müvekkilimiz acil olarak bir yere varmaya çalıştığını bu konuda ceza yazılmasına itirazı olmadığınız ancak aracın trafikten men edilmesi durumunda çok sıkıntı yaşayacağını dile getirmiştir.

3-) Şüpheli bunun trafikten men edilmemesinin karşılığı olarak “men cezasının para cezası ile ödenmesi” hususunun söz konusu olduğunu eğer ödenmez ise aracın trafikten men edileceğini dile getirerek ve bu şekilde ikna ve baskı altına aldıktan sonra; yasal bir gereklilik olmadığı halde müvekkilimizden …-TL’lik haksız kazanç sağlamıştır. Ancak müvekkilimizin yanında …-TL’lik miktar olması üzerine kalanını olayın ertesi günü olan …/…/… tarihinde getirmesi gerektiğini ve bunun karşılığı olarak kimlik belgesinin aslının şüphelide kalacağını ifade etmiştir.

4-) Kamu görevlisi şüphelinin görevin sağladığı nüfuzlarını kötüye kullanmak suretiyle kendilerine yarar sağlamaya çalıştığı açıktır.

HUKUKİ NEDENLER       : 5237 S. K.  m. 250 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda açıklanan nedenlerle şüphelinin cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/ …/ …

Yakınan Vekili

                 Av.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 03:18

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.