İpotek Alacaklısının Gaip Olması

İpotek Alacaklısının Gaip Olması

İpotekle temin edilmiş bir alacağın alacaklısının gaip olması veya borcu almaktan ve ipoteği çözmekten ka­çınması halinde, borçlu icra dairesine başvurarak ipoteğin çözülmesini talep eder.

İcra dairesi alacaklıya 15 gün süre vererek alacağını almasını ve ipoteği çözmesini ister. Alacaklı bu süre içinde gelmez ve ipoteği çözmezse, icra dairesi dosyayı icra mahkemesine gönderir ve icra mahkemesi ipote­ğin kaldırılmasına karar verir.

Bu belirtilenler, daha ortada ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yokken uygulanır. Söz ko­nusu durumlar ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip başladıktan sonra gerçekleşirse, ipoteğin kaldırılmasına icra dairesi karar verir.

Alacak için birden fazla taşınmaz rehin olarak gösterilmişse, alacaklı bunların hepsinin satışını aynı zamanda istemelidir. Bunun üzerine icra müdürü;

  • Taşınmazlar aynı malike ait ise bunlardan gerekli ve alacağı karşılamaya yetecek olanları sa­tar. Elde edilen miktar alacağı karşılamaya yetiyorsa diğer ipotekli taşınmazları satışa çıkarmaz.

Taşınmazlar farklı kişilere ait ise, bütün taşınmazların satılması istenir.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.