Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

İpotek Alacaklısının Gaip Olması

İpotek Alacaklısının Gaip Olması

İpotekle temin edilmiş bir alacağın alacaklısının gaip olması veya borcu almaktan ve ipoteği çözmekten ka­çınması halinde, borçlu icra dairesine başvurarak ipoteğin çözülmesini talep eder.

İcra dairesi alacaklıya 15 gün süre vererek alacağını almasını ve ipoteği çözmesini ister. Bu belirtilenler, daha ortada ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yokken uygulanır. Söz ko­nusu durumlar ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip başladıktan sonra gerçekleşirse, ipoteğin kaldırılmasına icra dairesi karar verir.

 • Taşınmazlar aynı malike ait ise bunlardan gerekli ve alacağı karşılamaya yetecek olanları sa­tar. Elde edilen miktar alacağı karşılamaya yetiyorsa diğer ipotekli taşınmazları satışa çıkarmaz.
 • Taşınmazlar farklı kişilere ait ise, bütün taşınmazların satılması istenir.

  Son düzenleme tarihi 28 Ekim 2019 17:47

  Paylaş
  Avukat Saim İncekaş

  Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.