İpoteğin Kaldırılması Aile Mahkemesinden İstenemez

Ara 1, 2020 | Boşanma Yargıtay ve Mahkeme Kararları

Evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması Aile Mahkemesi’nden istenemez. Bu şahsi bir haktır ve genel mahkemeler yani Asliye Hukuk mahkemesi görevlidir.

Yargıtay Kararı:

“…Saptanan bu durum karşısında davanın şahsi hakka dayalı ipoteğin kaldırılmasına ilişkin olduğu anlaşılmaktadır. İddianın ileri sürülüş biçimi ve davanın belirlenen niteliğine göre, taraflar arasındaki uyuşmazlığın çözüm yeri, HUMK.nun 1 vd. maddeleri (HMK.nun 1 .m.) uyarınca genel mahkemeler olup Aile Mahkemesinin görev kapsamı dışında kalmaktadır. Görev, kamu düzenine ilişkin olup yargılamanın her safhasında ileri sürülebileceği gibi, kendiliğinden de göz önünde tutulması gerekmektedir. Yukarıda açıklanan hususlar nazara alınarak dava dilekçesinin görev yönünden davanın reddine karar verilmek suretiyle dosyamn yetkili ve görevli Asliye Mahkemesine gönderilmesi gerekirken işin esasına girilerek yazılı şekilde karar verilmiş olması doğru görülmemiştir…” (Y8HD, 27.12.2011, E. 2011/7459, K. 2011/7763.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.