IMEI Klonlama Suçu Savcılığa Şikayet Dilekçesi

May 29, 2020 | Savcılık-Soruşturma

IMEI Klonlama Suçu Savcılığa Şikayet Dilekçesi

 T.C. ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ             :

ADRES                      :

VEKİLİ                     :

ADRES                      :

SUÇ                            :Mobil Telefon Elektronik Kimlik Bilgisi(İMEİ) Klonlama

İLGİ : 5809  sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu

X tarihinde satın alınan Ek-A’da fatura tıpkıçekimini sunduğumuz markası : İphone modeli:6 olan ve müvekkilimin kullandığı mobil telefona, cihazın elektronik kimlik bilgisi(IMEI numarası)’nin klonlandığı ve iletişime kapatılacağı bilgisini içeren bir kısa mesaj ulaşmıştır.

Müvekkilimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile temasa geçerek yapmış olduğu görüşmede ; mobil telefonun elektronik kimlik bilgisi(IMEI numarası)’nin yurda kaçak olarak sokulduğu değerlendirilen başka bir mobil telefona klonlandığının tespit edildiği, bu sebepten ilgi kanun gereğince iletişime kapatılacağı, şayet cihazın faturası mevcut ise sadece tek hatta kullanılmak üzere eşleştirme yaptırtılması halinde sorunun çözüleceği bildirilmiştir.

Müvekkilim telefonun tek bir hat ile çalışması sebebiyle bu şekildeki eşleştirme işlemini gerçekleştirmemiştir. Zira eşleştirme sonucunda, müvekkilimin mobil telefonu önceden tüm hatlarla çalışır halde iken sadece tek hat ile çalışır hale gelmiş ve dolayısıyla müvekkilim mağdur olmuştur. Ayrıca belirtmek gerekir ki müvekkilim mobil telefonunu sadece bir adet hat ile eşleştirileceğinden bu şekilde bir eşleştirme işlemini bile gerçekleştirmemiş ve mobil telefon şuan kullanılamaz haldedir.

Son zamanlarda yazılı / görsel medyadan yurda kaçak olarak sokulan elektronik kimlik bilgileri kayıtsız mobil telefonların; sayılarında artış olduğu, bu telefonların alenen piyasaya sürüldüğü ve kolaylıkla temin edilebildiği, elektronik kimlik bilgileri kayıtlı cihazların IMEI numaraları klonlanarak kullanılabilir hale getirildiklerini, hatta internet sitelerinde ‘’kaydı alıcıya aittir’’ ibaresiyle satışa çıkarıldıklarını dehşetle görmekte ve duymaktayız. Malum olduğu üzere bahse konu olayda, devletimizin büyük miktarda vergi kaybı oluşmakta ve yasal kayıtlı mobil cihaz alanlar başta olmak üzere kamu vicdanı zedelenmektedir.

İzah olunan nedenlerden ötürü müvekkilimin mobil telefonuna ait X no’lu elektronik kimlik bilgisi(IMEI no.su)ni klonlayarak müvekkilimi mağdur eden kişi yada kişilerden şikayetçi olma zorunluluğu hasıl olmuştur.

SONUÇ VE İSTEM           : Yukarıda izah olunan nedenlerle soruşturma sırasında ortaya çıkacak nedenlerle  müvekkilimi mağdur eden kişi ya da kişiler hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini müvekkilim adına vekaleten arz ve talep ederim.Saygılarımla. tarih

                                                                                                        ŞİKAYETÇİ VEKİLİ

                                                                                                

 

 

EKLER :

Ek-A (Mobil telefon faturası tıpkıçekimi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.