İmar Planına Aykırılık Nedeniyle İhtarname

May 14, 2019 | Tapu-Gayrimenkul Avukatlığı

İHTARNAME

 

KEŞİDECİ                 : ………………. (T.C. ……………..)

VEKİLİ                      :

                                 

MUHATAP               :                           

KONU                         : İmar planına aykırı olarak ve yapı tadilat izni alınmadan yeri değiştirilen mutfağın imar planındaki şekline uygun hale getirilmesi hakkında;

AÇIKLAMALAR     :

 

1-) Sayın muhatap, müvekilimiz ……………nolu daire (size ait dairenin alt kat çaprazında) oturmaktadır.  Kat planında yatak odası olarak planlanan ve kullanılan odaya mutfağınızı taşımanızdan dolayı  müvekkilimiz ve ailesi rahatsız olmaktadır.

2-) Mutfaklar evlerin en çok kullanılan bölümüdür. Mutfaklar sizinde malumunuz olduğu üzere  gece gündüz kullanılmaktadır. Müvekkilimizin bildiği kadarıyla mutfağınızda sürekli çalışan ve ses yapan buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi bulunmaktadır.  gecenin geç vakitlerinde çalışan bu cihazların ve mutfakta yapılan çalışmalardan meydana gelen sesler  yatak odasında bulunan müvekkilim ve ailesini çok rahatsız etmektedir

3-) Sizin yapmış olduğunuz tadilat   3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye imar yönetmeliklerindeki hükümler gereği bahse konu tadilat Esaslı Tadil tanımında olup, ruhsat eki tesisat ve mimari projelerinde tadilat yapılarak ruhsata bağlanmasını gerektirir.Bu işlemler için tüm kat maliklerinin değişikliğe ait muafakatı ve proje müelliflerinin izni alınır.Kaçak olarak yani ruhsata bağlanmadan yapılacak imalatlara 3194 sayılı İmar Kanununun 42.maddesine istinaden para cezası verildiği gibi, tek bir malikin muvafakat vermememesi halinde ruhsata bağlanamaması söz konusu olacağından yıkım kararı verilir.Yıkım belediyece gerçekleştirildiği gibi , yıkım yapıldığı mesnet gösterilerek para cezasını ödemede de imtina edilemez. 

4-) Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere yapmış olduğunuz mutfak yeri değişikliği  kanun ve yönetmeliklere açıkça aykırılık teşkil etmektedir.  Müvekkilimin kanunen ve ahlaken yapmış olduğunuz değişikliğin  eski haline getirilmesini  talep etme hakkı bulunmaktadır.

SONUÇ VE İSTEM  : Sayın muhatap, dava ve fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak şartıyla;   işbu ihtarnamenin tebliğinden itibaren 2 Ay  içinde mevcut mutfağınızın yerini kat planına uygun hale getirmediniz taktirde, müvekkilimiz hakkınızda  ilgili makamlara gerekli şikayet ve başvuruları yapacağını, bu uğurda yapılacak tüm giderler ile avukatlık ücretlerinin de tarafınıza ait olacağını ihtaren bildiririz. ………………….

                                                                       İhtar eden …………….. vekilleri

Av. Saim İNCEKAŞ – Adana Merkezli Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.