İmam Nikahının Hukuki Yönden Sıkıntıları

Mar 21, 2019 | Boşanma Avukatı

İmam Nikahının Eş ve Çocuk İçin Sıkıntıları

İmam nikâhı veya serbest birleşmelerin en acı sonuç ve etkisi bu birleşmelerden doğan zavallı çocuklar üzerinde görülüyor. Böyle bir çocuk, hiç suçu olmadığı halde, gayrı meşru, evlilik dışı bir çocuktur. Babasının mirasçısı olamaz.

Köylüler bu durumdaki çocukların haline çare olmak üzere şunu düşünmüşler:

Resmî nikâhla evlenmiş bir erkeğin imam nikâhı ile aldığı ikinci, üçüncü karılarından veya serbest yaşadığı kadından bir çocuğu olumca, o erkek bu çocuğu, resmen nikâhlı olduğu ilk karısı üzerine, sanki ondan doğmuş gibi yazdırıyor. Ve çocuk böylece meşru evlilikten doğmuş gösterildiğinden artık onun için evlilik dışı (gayri meşru) nitelemesi söz konusu olmuyor.

Başvurulan bu çarenin bir hilecilik, hatta bir suç olması bir yana bırakılsa bile, bunun çocuk ve onun gerçek anası bakımından olan yazgısı çok acı olmaktadır. Çünkü bir kadın bir çocuk doğuruyor, fakat bu çocuk eylemli olmasa bile hukukça onun elinden alınıp bir başka kadına mal ediliyor. Bu, feci bir şeydir.

Doğuran ananın öz yavrusu üzerinde yasaca hiç bir hakkı yoktur, çocuk o kadının mirasçısı da olamayacağı gibi, eğer çocuk önce ölürse, öz anası onun mirasçısı olamayacak, mirasa, nüfusta anası olarak gösterilen yabancı bir kadın sahip olacaktır. Ana ve çocuk arasında hiç bir hukuksal bağlantı bulunmadığı için o çocuk, asıl anasının başka bir erkekten doğurduğu çocukla yani ana bir kardeşi ile evlenme olanağını bulacak, daha doğrusu nüfus kütüğüne göre herhangi bir evlenme engeli bulunmadığı için, böyle çirkin bir sonuç doğabilecektir.

Medeni Kanunla Gelen Kurallara Toplumun Uyum Sağlaması Süreci

Medeni Kanunla birlikte toplumda büyük bir devrim gerçekleşti. Bu devrimin en önemli yanı hukuksal olandır. Hukuk içinde de en önemli yanı, aile hukukuna getirilen köklü değişikliktir. Çünkü eski hukukumuzla yenisi,arasında bu alanda büyük farklar vardır. Eski hukuka dayalı alışkanlıkların hemen ortadan kalkıvermesi beklenemezdi. Bunun ortadan kalkması, köylü kentli bütün sosyal ortamda eğitimin bu noktada yoğunlaştırılmasına ve yeni geleneğin, yani devletçe görevlendirilmiş yetkili karşısında evlenme alışkanlığının yerleşmesine bağlıdır. Bu ise bir yandan zaman
ister, öte yandan kültür düzeyinin yükselmesi koşuluna bağlıdır.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.