İHALENİN FESHİ SONUÇLARI

Şub 15, 2017 | İcra Hukuku

İhalenin Feshinin Sonuçları

İcra Mahkemesi ihalenin feshine karar verir ve bu karar kesinleşirse, bununla alıcının ihale ile iktisap etmiş olduğu mülkiyet hakkı son bulur. Tapuya alıcı adına tescil yapılmışsa, bu tescil iptal edilir ve taşınmaz tekrar borçlunun mülkiyetine döner. Bu halede, alıcının ödemiş olduğu ihale bedeli nemalarıyla birlikte hak sahibine(alıcıya) ödenir. İhalenin feshi kararının kesinleşmesinden sonra, taşınmaz veya taşınır mal, satış talebi üzerine, icra dairesi tarafından tekrardan satışa çıkartılır.

İhalenin feshine karar verilmeden, üçüncü kişiler o taşınmaz üzerinde iyi niyetle bir hak iktisap etmişlerse, ihalenin feshi bu iktisapları etkilemez.

KAYNAKÇA: Kuru, Aslan, Baki İcra ve İflas Hukuku Ders kitabı, Yargıtay kararları…

İcra Hakimliğinin temyizi kabil tüm kararları hakkında karar düzeltme yolunun açık olduğu kabul edilmektedir.Karar düzeltme satış dahil hiçbir icra işlemini durdurmaz.Ancak karar kesinleşmedikçe ihale bedelinin alacaklılara ödenmeyeceği öğretide ve uygulamada kabul edilmektedir.

Avukat Saim İncekaş – Adana Avukat ve Hukuk Danışmanlık

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.