Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

İddet/Bekleme Süresinin Kaldırılması

Kadın boşandıktan sonra 300 gün yani 10 ay boyunca yeniden evlenemez. Eğer ki kadın boşandıktan sonraki 10 ay içerisinde yeniden evlilik kararı alırsa, bu durumda mahkemeden izin almak zorundadır.

İddet/Bekleme Süresinin Kaldırılması

Boşandıktan sonraki 10 ay içerisinde yeniden evlenmek isteyen kadın hamile olmadığını ispatlamalıdır. Bunun nedeni; henüz yeni boşanmış olan kadın belki de o sırada hamiledir. Bu hamilileği de önceki eşine ait olabilir. Önceki eşe ait çocuğun yeni eşe ait bir çocukmuş gibi nüfusa geçmesi karışılıklara neden olabilir. Bu yüzden sadece kadınlara boşanma sonrasında bekleme süresi zorunlu tutulmuştur.

Bekleme Süresinin Kaldırılması Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Bekleme süresinin kaldırılması davalarında asliye hukuk mahkemeleri görevlidir. (Esas : 2003/1021, Karar : 2003/4465, Tarih : 31.03.2003)

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 20:40

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.