İdari Yargı Nedir?

Oca 26, 2018 | İdare Hukuku Avukatlığı

İdari Yargı Ne Demektir?

İdari yargının anlamı:

İdarenin (Devlet, Belediye, Köy, vs.) işlem ve eylemlerinden ve genel olarak kamu hukukuna ait faaliyetler­den doğan uyuşmazlıkların çözümlendiği yargı koluna “idari yargı” denilmektedir.

Ancak bazı uyuşmazlıklar idari yargının görev alanına girmesi gerekirken adli yargının görev alanı içene sokulmuştur.

Bu yargı kolunun üst mahkemesi Danıştay’dır. Danıştay’ın yanında, ilk derece mahkemesi karalarına kar­şı itiraz yolu ile gidilebilen birde Bölge İdare Mahkemeleri vardır. İlk derece mahkemelerini ise idare ve vergi mahkemeleri oluşturur.

İYUK 31 gereğince HMK hükümlerinin uygulandığı haller; Hakimin yasaklılığı ve reddi, ehliyet, üçüncü ki­şilerin davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, karşılık dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, yargılama giderleri, adli yardım, duruşmanın düzenini bozan işler.

Hakimin yasaklılığı ve reddi nedenleri HMK da düzenlenmiştir. İYUK’da yalnızca usuli hükümle­ri hüküm altına alınmıştır.

Karşılık davada ise açılan karşılık davanın aynı yargı yoluna girmesi gerektiği HMK ile hüküm al­tına alındığı için bu durumun idari yargıda uygulanması son derece zordur.

İdari yargı kategorimize göz atarak, ne gibi uyuşmazlıkların söz konusu olduğunu. Gerçek hayattan örneklerle uyuşmazlıkların nasıl çözüldüğünü incelemenizde yarar var.

İdari Yargı ile Alakalı Yazılarımız:

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

 1. ibrahim yıldırım

  bir türk vatandaşı ile 3 yıldan fazla evli bulunan yabancı uyruklu kadın evlenme yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunmuş olup, 14/02/2012 tarihinde talebiniz değerlendirilmektedir, cevabı verilmiş, 27/05/2012 tarihinde tebliğ ettiği yazı ile vatandaşlığa alınma başvurusu reddelmiştir.
  1-bu işleme karşı hangi mahkemede ne tür bir dava açılabilir.
  2-bu işleme karşı dava açabileceği tarihler hangi ihtimallerdir
  3-davanın görülmesi sırasında kişi ölürse mahkeme nasıl bir karar verebilir
  4idare terör, başka ülke istihbaratları ile ilişki vs. nedeniyle talebi reddetmi , anca yargılama sırasında buna ilişkin bilgi ve ya belge sunmamıştır. buna rağmen mahkeme davanın esastan reddine karar verirse gerekçesi ne olabilir.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.