İade talebinin incelenmesinde ana ve babanın vatandaşlığının ve vatandaşlığı esas alan hukukun bu sözleşmenin uygulanması bakımından önemi bulunmamaktadır- Yargıtay Kararı

Nis 30, 2020 | Çocuğun Mutad Meskene İadesi

İade talebinin incelenmesinde ana ve babanın vatandaşlığının ve vatandaşlığı esas alan hukukun bu sözleşmenin uygulanması bakımından önemi bulunmamaktadır

1980 tarihli La Haye Sözleşmesine göre, mutad meskeni ülkesine iadesi talep edilen 11.02.2005 doğumlu çocuk evlilik dışında dünyaya gelmiş, davalı baba ile soybağı “tanıma” yoluyla kurulmuştur. Bu çocuğun davalı tarafından annesinin rızasıyla ve İsviçre makamlarından alınan izinle Türkiye’ye getirildiği sabit ise de, izin süresinin bitiminden sonra çocuğun Türkiye’de alıkonulması, annenin velayet ve ziyaret hakkım ihlal ettiğinden sözleşme hükümlerine göre hukuka aykırıdır (Söz.m.3).

Öte yandan anılan Sözleşme, hukuka aykırılığın belirlenmesinde çocuğun mutad meskeninin bulunduğu Devlet Kanununu yetkili kıldığına göre, iade talebinin incelenmesinde ana ve babanın vatandaşlığının ve vatandaşlığı esas alan hukukun bu sözleşmenin uygulanması bakımından önemi bulunmamaktadır.

O nedenle kararın gerekçesinde yer alan bu yönlere ilişkin açıklama doğru değil ise de, iade isteğinin Sözleşmenin 13. maddesinin (b) bendinde gösterilen sebeple de reddedildiğine göre, verilen ret karan bu sebeple sonucu itibanyla doğru bulunmuş, bu yönlere ilişkin temyiz itirazlan varit görülmeyerek, sonucu itibanyla doğru olan hükmün onanmasına karar verilmesi gerekmiştir. (Y2HD, 17.11.2011, E. 2011/2063, K. 2011/18932.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.