Hüküm nafakaya yürütülen faiz yönünden bozulmuşsa ilk hükümde belirlenen aylık nafaka miktarı bakımından usulü kazanılmış hak oluşur- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Nafaka Avukatı

Hüküm nafakaya yürütülen faiz yönünden bozulmuşsa ilk hükümde belirlenen aylık nafaka miktarı bakımından usulü kazanılmış hak oluşur

İlk hükümde çocuk için “dava tarihinden itibaren aylık 50 TL karar tarihinden itibaren aylık 100 TL iştirak nafakasının davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine” karar verilmiş, bu hüküm davacı tarafından temyiz edilmemiş, davalının temyizi üzerine hüküm “nafakaya yürütülen faiz yönünden” bozulmuştur.

Bu durumda ilk hükümde belirlenen aylık nafaka miktarı bakımından davalı yararına usulü kazanılmış hak oluşmuştur. Davalı yararına oluşan usulü kazanılmış hak, yeni bir hükümle ortadan kaldırılamaz. Bu husus dikkate alınmaksızın, bozmadan sonra bu defa çocuk için karar tarihinden itibaren aylık 125 TL nafakaya hükmedilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 05.05.2011, E. 2010/16919, K. 2011/7749.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.