Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Hüküm Fıkrasında İptal ve Tescil Kararı Verilen Pay Miktarı Hangi Şekilde İnfaza Uygun Olur?

Hüküm Fıkrasında İptal ve Tescil Kararı Verilen Pay Miktarının İnfazda Problem Yaratmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Özellikle tapu tescil ve iptal davalarında hüküm fıkrasının ne şekilde kurulduğu son derece önemlidir. Çünkü hüküm fıkrasının açık ve anlaşılır bir biçimde yazılmaması durumunda tapuda yapılacak işlemler olsun, icrada yapılacak işlemler olsun engelle karşılaşacaktır.

💡 Yüksek Mahkemenin de bu konudaki görüşü şöyledir:

Somut olaya gelince; mahkemece hükmün 1. bendinde iptaline ve tesciline karar verilen pay miktarının açıkça gösterilmediği ve bu haliyle hükmün tapu dairesince infazının mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durum karşısında infaz elverişli olmayan hükmün bozulması gerekmiştir” (14. HD. 4.10.2011 10615/11475)

Son düzenleme tarihi 22 Ağustos 2020 10:16

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.