Hükmün maddi tazminata ilişkin kısmı kesinleşmeden hükmolunan maddi tazminattan feragat edilebilir- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Hükmün maddi tazminata ilişkin kısmı kesinleşmeden hükmolunan maddi tazminattan feragat edilebilir

Davacı-davalı (kadın), 07.07.2011 tarihli karar düzeltme dilekçesinde “tazminat ve yoksulluk nafakasından” feragat ettiğini bildirerek bu yönlerden kararın düzeltilmesini istemiş, davalı-davacı (koca) da 12.07.2011 tarihli dilekçesiyle karar düzeltme talep etmiş, davacının yoksulluk nafakası ve tazminat taleplerinden feragat ettiğini
belirterek hükmün bu yönlerden düzeltilmesini talep etmiştir.

Bu durumda davacı-davalı (kadın) tazminat ve yoksulluk nafakası talebinden feragat ettiğine göre, bu husus gözetilerek karar verilmek üzere hüküm bozulmalıdır. Tarafların karar düzeltme talepleri bu sebeple yerinde görüldüğünden kabulüne, Dairemizin onama kararının yoksulluk nafakası ve tazminatlara münhasır olarak kaldırılmasına, hükmün; yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat hakkında bu taleplerden feragat edildiği gözetilerek bir karar verilmek üzere bozulmasına karar vermek gerekmiştir. (Y2HD, 26.10.2011, E. 2011/17650, K. 2011/17054.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.