Hisseli Tapu ile İlgili Bir Soru

Ara 30, 2019 | Tapu-Gayrimenkul Avukatlığı

Hisseli tapularla alakalı bir soru: X’te bir adet işyeri ve üstünde de 5 kat bulunuyor. Her katta 3 daire var. Daireler m2 olarak 105-108 ve120 m2. Ayrıca bodrumda da 480 m2’lik bir işyeri daha var. Sorum bu bodrum katta bulunan işyeri ile alakalı. Toplam 19 hisse sahibi var. Aralarında bir paylaşım yapmamışlar bugüne kadar. Yazılı bir sözleşmeleri yok. Her 1058 hisseye bir daire sahibinin 1058 hissesi var. Benim müvekkilimin ve bir başka hisse sahibinin 2116 şar payı var. 2116 payı olan diğer şahsın da 2 dairesi var bina içinde. Yani 1058 hisseye bir daire aslında pratikte uygulamaya geçmiş. Müvekkil bodrum katta bulunan 480 m2’lik işyerinin sahibi ve burayı müteahhiten 5 yıl önce satın alıyor. 5 yıl boyunca kiraya veriyor ve bir sorunla karşılaşmıyor. Geçmişte müteahhitle pay sahipleri arasında bir takım sorunlar çıkmış ve tazminat davalar açılmış. Bu bizi bağlamıyor tabiiki. Şimdi diğer pay sahipleri kendilerince şu yorumu yapıyorlar. Her kat 3 paya bölündüğü için müvekkilimin bodrumda katta bulunan dükkanın tamamı üzerinde hak iddia edebilmesi için 3 paya sahip olması gerekiyor diyorlar. Bu konuda dava açmayı düşünüyorlar. Yani diğer hisse sahiplerinin 1 payına karşılık bizim 2 payımız var. Biz 2 pay için bodrum katta bulunan işyerini aldığımızı söylüyoruz. Onlar da bizim bunu almamız için 3 payımızın olması gerektiğini ve mevcut durumda sadece bodrum katın 2/3’ü üzerinde mülkiyetimiz olduğunu iddia ediyorlar. Bizi malı satın aldığımız müteahhitle konuştuk. Müteahhit diğer pay sahiplerinin bu yönde hakları olmadığını ama geçmişte onlarla sorun yaşamamak için aldığı kira bedellerinin 1/3 ünü diğer pay sahiplerine ara ara verdiğini söylüyor. Burada 2 paya karşılık bodrum katın tamamı üzerindeki hak iddiamız sizce doğru mu? Olası bir davada nasıl bir süreç bekleyecek bizi?

Av. Saim İNCEKAŞ – Adana Boşanma ve Ceza Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.