Hırsızlık Suçundan Dolayı Tutukluluğa İtiraz Dilekçesi

Şub 17, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Hırsızlık Suçundan Dolayı Tutukluluğa İtiraz Dilekçesi

X 2.SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

SORGU NO       :

İTİRAZ EDEN

(ŞÜPHELİ)        :

MÜDAFİ            :

KONU           : X 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2015/121 sorgu nolu tutuklama kararının İTİRAZEN kaldırılarak,şüphelinin tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR

Müvekkilim olayın olduğu gün Manisa da bulunmadığını X abisinin rahatsızlığından dolayı X tarihinde sabah saatlerinde gelmiş ve olayla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Her ne kadar olayla ilgisi bulunmasa da kendi adına laf getirtmemek adına olaya konu parayı ödemeyi kabul dahi etmiştir. Üzerine atılı hırsızlık suçunda para miktarının az olması cezada indirim sebebi olabileceği gibi ceza verilmemesinede sebeptir. TCK md 145’te de görüleceği üzere malvarlığı değerinin az olması cezada indirim sebebidir.

  1. Müvekkilim ………. Aydın da sabit ikamet sahibi olup geçimini Aydın Kuşadası’nda Adakule isimli otelde ortalama 1300 TL maaşla sürdüren biridir. Bu nedenle kaçma durumu söz konusu değildir.
  2. Suça ilişkin olan bütün deliller toplanmış ve muhafaza altına alınmıştır. Delilleri karartma şüphesi bulunmamaktadır. İlgili suçta tek başına şüpheli durumda olup şüpheli konumunda olan başkaca suç ortağı da bulunmamaktadır. Şüphelinin mağdur taraf üzerinde baskı ya da tehdit oluşturmamış ve baskı tehdit oluşturma olasılığı da bulunmamaktadır.
  3. Suçun niteliğine ve unsurlarına bakıldığında ve her halükarda dosya içeriğine göre sabit ikamet sahibi müvekkilimin tutuklanması için bir neden yoktur. Ayrıca suç unsuru paranın miktar olarak az olması ve mağdur tarafın zararının karşılanabilecek olması sebebiyle de müvekkilimin tutuksuz yargılanması gerekmektedir.

CMK md 100 tutuklama nedenlerini açıkça ortaya koymuş ve müvekkilimin tutuklanması için CMK md100 de sayılı nedenler oluşmamıştır. Tüm bu nedenler ve mahkemenin re’sen takdir edeceği nedenlerle müvekkilimin tutuksuz yargılanması gerekmektedir.

CMK md 109 adli kontrol kurumunun tutuklamaya göre öncelikli uygulanması gerekir. Mahkeme adli kontrol uygulamadan tutuklamaya hükmetmemelidir, tutuklama son tedbir uygulamasıdır. AİHM de içtihatlarında tutuklamanın en son önlem olarak uygulanması gerektiğinden bahsetmekte; başka bir önlemle tutuklamadan sağlanan yarar sağlanabilecekse, tutuklama yoluna gidilmemesi gerektiğini söylemektedir.

Yukarıda da izah etmeye çalıştığımız nedenlerden ve mahkemenizin takdir edeceği nedenlerle CMK m.100 de tutuklama için aranan şartların oluşmadığı anlaşılacaktır. Bu nedenle Manisa 1.Sulh Ceza Mahkemesi’nin 30.07.2015 tarih ve 2015/121 sorgu sayılı kararında vermiş olduğu tutuklama kararına İTİRAZ ediyoruz.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda izah etmeye çalıştığımız ve mahkemenin takdir edeceği nedenlerle:

1.Şüpheli hakkında tutuklama kararının İTİRAZEN KALDIRILMASINA ve ŞÜPHELİNİN TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILMASINA,

2.Şüpheli hakkında 3gün içerisinde CMK 286/2 gereğince kararı veren mahkeme tarafından serbest bırakma kararı verilmediği takdirde itirazın üst mahkmeye gönderilmesi durumunda; itirazı inceleyecek olan üst mahkemenin itirazı CMK md 111 hükmünü kıyasen uygulayarak itirazı en geç 5 gün içerisinde karara bağlamasına,

Karar verilmesini şüpheli adına bilvekale arz ve talep ederim.

                                                                             ŞÜPHELİ MÜDAFİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hırsızlık Suçundan Dolayı Tutukluluğa İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.