Hırsızlık Suçundan Dolayı Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

Şub 16, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Hırsızlık Suçundan Dolayı Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

X HAKİMLİĞİ’ NE

GÖNDERİLMEK ÜZERE

X HAKİMLİĞİ’ NE

 

SORGU NO:

TUTUKLAMAYA İTİRAZ

EDEN ŞÜPHELİ:

 

MÜDAFİİ: 

KONUSU: Tutuklama kararının İTİRAZEN kaldırılarak, şüphelinin TUTUKSUZ YARGILANMASINA mahkeme aksi kanaatte ise ADLİ KONTROL kararı verilmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR:

 

1-)Yukarıda dosya numarası yazılı X Cumhuriyet Başsavcılığı’nın X Soruşturma sayılı  dosyasında müvekkil şüpheli X tarihinde  X Sulh Ceza Hakimliğinin X sorgu numaralı kararı ile “bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık” suçunu işlediği bahisle tutuklanmış, X Ceza Hakimliğinin X  tarihli, X D.İş kararıyla  tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.

2-) Müvekkilimin savcılıkta vermiş olduğu ifadeyi incelendiğinde özetle ; Evinde bulunan eşyalardan bir kısmının kendisine ait olduğunu geri kalan eşyaların ise kardeşine ait olup kardeşine tamir edilmesi için bırakıldığını beyan etmiştir. Ayrıca X de X isimli kişinin evinden çalınan 3,5 Kw jeneratör , merdiven  ve iki adet yastıkla ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını, X isimli şahsın inşaatından çalınan 2 Kw lik jeneratörden de herhangi bir haberi olmadığını , bu malların çalıntı olup olmadığını bilmediğini, çalıntıysa dahi bunların kendisi tarafından çalınmadığını ayrıca kendisinin 6 aydır tır şoförlüğü yapmakta olduğunu bu sebeple eve haftada bir defa uğradığını genelde günlerini yollarda geçirdiği için eşyaların eve geldiğinden haberi olmadığını , kısacası suçlamaları kabul etmediğini ve kendisine iftira atanlardan şikayetçi olduğunu beyan etmiştir. Müvekkilim 6 aydır yollardadır ve evine nadiren uğramaktadır , bu süre zarfında hayatını yoluna koyan bir işi , bakmakla yükümlü olduğu yaşlı bir annesi ve çocukları bulunan müvekkilimin böyle bir olaya karışması mantıksız olacaktır. Bu sebeple evde bulunan malların çalıntı olması ihtimalinde dahi müvekkilimin bu olaydan haberinin olmadığı veyahut olayın şüphelilerinden olmadığı ortadadır.

3-) Soruşturma dosyası incelendiğinde ise evde bulunan eşyaların sahipliğinin şikayetçilere ait olduğunu gösteren kesin bir delil bulunmadığı görülecektir. Soruşturma dosyasında her ne kadar teşhis tutanakları mevcut olsa da eşyaların kesin olarak sahipliği gösterecek bir fatura veyahut başka bir delil bulunmamaktadır. Oysa ki özel hukukta bilindiği üzere bir malı elinde bulunduran onun zilyedidir ve bu zilyetliğinde haksız olduğunu ispatlamak onu iddia edene düşmektedir. Bu sebeple öncelikle bu eşyaları elinde bulunduran müvekkilin kardeşi X’e ait olduğu müvekkilin ise eşyalardan haberi olmadığı bu sebeple malların çalıntı olması halinde dahi suçu işleyen kişinin müvekkilim olamayacağı da açıktır.

4-) Ayrıca, tutuklama kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5.maddesindeki koşullar dikkate alınarak verilmelidir. Bu koşulların müvekkilim bakımından oluşmadığı kanısındayız. Şöyle ki;

Bir kimse hakkındaki mahkûmiyet kararı kesinleşinceye kadar suçsuz olduğu ve yine başka bir önlemle ya da güvenlik tedbiriyle bir sonuca ulaşılabilmesi mümkünse tutuklamaya karar verilemeyeceği hükme bağlanmış olup, müvekkilin masumiyet karinesi, tutuklanmasını gerektirecek bir nedenin bulunmaması ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmadan tutuklanmasına karar verilmesi Usul ve Yasa’ ya aykırı olup, kaldırılması gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ   : Tutuklamanın bir tedbir oluşu, müvekkilimin sabit ikametgâh sahibi oluşu, müvekkilim bakmakla yükümlü olduğu yaşlı bir annesi ve çocuklarının bulunduğu dikkate alınarak tutukluluk kararının bu aşamada  kaldırılmasını talep etme zarureti doğmuştur.

1-) Şüpheli hakkındaki tutuklama kararının  TUTUKLU KALDIĞI SÜREDE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK İTİRAZEN KALDIRILMASINA ve ŞÜPHELİNİN TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILMASINA;

2-) Şüphelinin teminat karşılığı serbest kalması veya şüpheli hakkında adli kontrol uygulanması uygun görülürse, şüpheli için CMK 109/h ve 113 gereğince teminat belirlenmesine; bu teminat karşılığı müvekkilimin serbest bırakılmasına veya diğer adli kontrol tedbirlerinin uygulanarak müvekkilimin serbest bırakılmasına karar verilmesini saygılarımla vekaleten arz ve talep ederim. tarih                                                           

İtiraz Eden Şüpheli Müdafi

Av.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hırsızlık Suçundan Dolayı Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.