Hırsızlık Suçundan Dolayı İstinaf İtiraz-Savunma Dilekçesi

Şub 16, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Hırsızlık Suçundan Dolayı İstinaf İtiraz-Savunma Dilekçesi

X BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİNE

GÖNDERİLMEK ÜZERE,

X 7. ASLİYE CEZA MAHKEMESİNE

 

Dosya No                               :  

 

İstinaf talebinde Bulunan Sanık: 

VEKİLİ                          :

ADRES                         :

 

Konu                                       : X 7. Asliye Ceza Mahkemesi Tarafından müvekkile Verilen 2 yıl 1 Ay Hapis Cezasına İlişkin Karara; Verilen Kararın Hukuka Ve De Hakkaniyete Aykırı Olması Nedeni ile BOZULMASINA Karar Verilmesi İstemidir.

Açıklamalar                            : X 7. Asliye Ceza Mahkemesi Tarafından müvekkilime Verilen hukuka ve de hakkaniyete aykırı 2 yıl 1 Ay Hapis Cezasına İlişkin karar, açıkça hukuka aykırı olduğundan, istinafetme zarureti doğmuştur.

Verilen karar hukuka ve de hakkaniyete aykırı olup, bozulması gerekmektedir.

Şöyle ki ;

1-Sayın yerel mahkemece her ne kadar müvekkil hakkında nitelikli hırsızlık suçundan hüküm kurmuşsa da, bu ceza hukuka aykırıdır. Müvekkil tüm soruşturma aşaması boyunca tutarlı ve samimi beyanlarda bulunarak hırsızlık suçunu kendisinin işlediğini en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır. Buna rağmen sayın yerel mahkeme alt sınırdan uzak bir karar vermiştir. Hiçbir şekilde müvekkilin beyanlarını dikkate almamıştır ve ayrıca suçun işlendiği saate bakıldığında TCK md 143 oluşmadığı da aşikardır. Tüm bu sebeplerle müvekkile verilen suç hakka ve hukuka aykırıdır.

2-Sanık soruşturma ve kovuşturma aşamasında çelişkili ifade vermediği gibi pişman olduğunu, zararı giderdiğini tüm samimiyetiyle beyan etmiştir. Sayın yerel mahkeme tarafından müvekkil hakkında verilen 2 yıl 1 Ay hapis cezası hukuka aykırıdır. Öncelikle, Sayın Yerel Mahkeme’ce Müvekkilimin tüm kovuşturma evresi boyunca samimi beyanlarını hiçbir suretle dikkate alınmamıştır. Sonuç olarak, Müvekkilimin hukuka ve vicdana aykırı bir şekilde cezalandırılması durumu suçta ve cezada kanunilik ilkesini ihlal edeceği gibi, bu husus Evrensel Hukuk Kurallarının ve Anayasa’mızın açık bir ihlali niteliğinde olacaktır.

3-Sayın yerel mahkeme müvekkil hakkında verilen hapis cezasında “Takdiri İndirim” yapmamış ve bunun nedenini de belirtmemiştir.

Sayın yerel mahkeme tarafından verilen hapis cezası hukuka ve de hakkaniyete aykırı olup, BOZULMASINI talep ediyorum.

Sonuç Ve İstem : Yukarıda  açıklanan  nedenlerle,

Sayın Başkanlığınızca  Re’sen görülecek sebeplerle, X 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından müvekkil hakkında verilen 2 yıl 1 AY hapis cezasının BOZULMASINA, Verilen cezanın Lehe olan hükümlerle beraber, SEÇENEK yaptırımlara çevrilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Sanık

Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hırsızlık Suçundan Dolayı İstinaf İtiraz-Savunma Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.