Hileli Satış Vaadi Sözleşmesinin İptali İsteminde Hukuki Yarar Vardır

Ara 31, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Vekaletnameye dayanarak hile ile satış vaadi sözleşmesi yapıldığı iddiası varsa bu iddia mahkeme tarafından araştırılmalıdır. Yargıtay’ın bu yöndeki kararı şu şekildedir:

Oysa dava dilekçesindeki çok açık anlatımlardan, satış vaadi sözleşmesinin iptalini davacı talep ederken; sıraladığı diğer nedenler yanında; vekili O.D. ile davalı kardeşi Ş.D.’nin öğretide “KOLLUSION” denilen hileli anlaşma yoluna başvurdukları olgusuna da dayandığı anlaşılmaktadır (Dava dilekçesi sh. 2 orta bölümdeki açıklamalar). Buna rağmen mahkemenin davacının hile hukuki nedenine dayanmadığını belirterek hüküm kurması yetersiz incelemeye dayanmaktadır. Böyle bir olguya dayanılarak açılan dava da, hukuki yararın varlığı kuşku ve duraksamaya yer olmayacak şekilde belirgindir. Hâl böyle olunca iddia ve savunma üzerinde delillerde toplanarak kurulup değerlendirme yapılmak ortaya çıkacak uygun sonuç çerçevesinde karar verilmelidir.(İlgili Yargıtay kararı)

 

 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.