Hesap isteme vekilin kişilik haklarına tecavüz teşkil etmez

Ara 28, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekil eden vekilden bilgi alma ve hesap isteme hakkına sahiptir. Hesap isteme vekilin kişilik haklarına tecavüz teşkil etmez.

Davacılar, davalıların vekil sıfatıyla takip ettikleri davalar sonucu tahsil ettikleri paradan dolayı noksan ödeme yaptıklarını öne sürerek 9.100.000 TL’nin davalılardan alınmasını istemişlerdir.

Davalılar tüm işlemlerin H.A. tarafından yürütüldüğünü, davacılara paranın ödenip ibraname alındığını savunmuşlar davanın reddini dilemişlerdir. Karşılık davalarında: 10.000.000 TL manevi tazminatın tahsilini istemişlerdir.

Mahkemece, asıl davanın reddine, karşılık dava yönünden 500.000 TL manevi tazminatın tahsiline karar verilmiştir, hüküm taraflarca temyiz edilmiştir.

Davacılar sahibi olarak vekil tuttukları davalılardan bilgi alma ve hesap isteme hakkına sahiptirler (BK. m. 392), müvekkil anılan yasa maddesine dayanarak vekilleri aleyhine dava ikame etmesi durumunda vekilin kişilik haklarına tecavüz edildiği anlamı hiçbir zaman çıkarılamaz. Diğer bir anlatımla bir kimsenin anayasal bir hak olan dava açma hakkını kullanarak, bir hakkının istihsali için başkasını dava etmesinde hukuka aykırılıktan söz edilemeyeceği çok açıktır. Davacılar başkaca kişilik haklarının nasıl ve ne şekilde ihlâl edildiğinde iddia ve ispat edememişlerdir. O halde davacıların manevi tazminat isteğinin tümüyle reddine karar verilmesi gerekirken, kısmen kabule karar verilmesi usule ve yasaya aykırıdır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 11.3.1993 T. 1541 E. 2100 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.