Her Türlü Delil Beyanı Yemin Delilinin Hatırlatılmasını Gerektirir- Yargıtay Kararı: 6HD E. 2011/5622, K. 2011/10140

Mar 14, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Her Türlü Delil Beyanı Yemin Delilinin Hatırlatılmasını Gerektirir

Davacı düğünde kendisine takılan ziynetlerin evlilik süreci içinde kendisinden alındığını, bir daha da iade edilmediğini, ortak konuttan ayrıldığı sırada dava konusu edilen ziynetlerini alamadığını, davalıda kaldığını ileri sürmüş ise de, evden son ayrıldığı tarih itibariyle dava konusu ev ve ziynet eşyasının götürülmesine engel olunduğunu ve evlilik sırasında kendisinden alındığını dosyaya sunduğu delillerle kanıtlayamamıştır.

Bununla birlikte davacı, dava dilekçesinde ve 3.8.2010 tarihli delil listesinin 1. bendinde “her türlü deliller” demek suretiyle yemin deliline de dayanmış olduğundan davacıya dava konusu ziynetlerin evlilik birliği sırasında kendisinden alındığı, ortak konuttan ayrıldığı sırada alamadığı, davalı tarafta kaldığı konusunda davalı yana yemin teklif etme hakkı hatırlatılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik inceleme sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. (Y6HD, 4.10.2011, E. 2011/5622, K. 2011/10140.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Her Türlü Delil Beyanı Yemin Delilinin Hatırlatılmasını Gerektirir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.