Her hafta sonu kişisel ilişki kurulması velayet hakkının gereği gibi kullanılmasına engel olacak niteliktedir- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Her hafta sonu kişisel ilişki kurulması velayet hakkının gereği gibi kullanılmasına engel olacak niteliktedir

Mahkemece çocuk ile baba arasında her hafta sonu kişisel ilişki kurulmuştur. Velayeti anneye bırakılan küçük Ecrin Beren 4.9.2009 doğumludur. Her hafta sonu kişisel ilişki kurulması onun bedeni ve fikri gelişimini engelleyeceği gibi annenin velayet hakkını gereği gibi kullanmasına da engel olacak niteliktedir. Daha uygun kişisel ilişki kurulmak üzere hükmün bozulması gerekmiştir. (Y2HD, 25.04.2011, E. 2010/5849, K. 2011/6879.)

Her hafta sonu kişisel ilişki kurulması velayet hakkının gereği gibi kullanılmasına engel olacak niteliktedir

Velayeti babaya bırakılan 2002 doğumlu müşterek çocuk Edanur ile davalı anne arasında her hafta Cumartesi ve Pazar günü kişisel ilişki kurulması, babamın velayet görevini gereği gibi yerine getirmesini engeller ve babayı eve bağımlı hale getirir. O halde ayın belirli haftalarında kişisel ilişki düzenlenmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. Ancak bu husus yeniden yargılamayı gerektirmediğinden hükmün düzeltilerek onanması gerekmiştir. (HUMK. md.438/7)

Sonuç: Temyiz edilen hükmün, yukarıda açıklanan nedenlerle mahkeme gerekçeli karannm hüküm fıkrasının 2. bendinde yer alan “her hafta sonu” kelimelerinin hükümden çıkartılmasına, yerine “her aym 1. ve 3. hafta sonlan” kelimelerinin yazılmasına ve kararın bu şekilde düzeltilerek onanmasına, (Y2HD, 12.07.2011, E. 2011/11479, K. 2011/12009.)

Her hafta sonu kişisel ilişki kurulması velayet hakkının gereği gibi kullanılmasına engel olacak niteliktedir

Velayeti anneye bırakılan 2008 doğumlu Sibel ile davalı baba arasında her hafta Pazar günleri saat 10.00-19.00 arasında kurulan kişisel ilişki anneyi eve bağımlı hale getireceği gibi; velayet görevinin yerine getirilmesini engelleyecek niteliktedir.

Bu düzenleme şekli, doğru değil ise de; bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden; hükmün bu yönden düzeltilerek onanması gerekmiştir. (HUMK. md.438/7) Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte açıklanan nedenlerle gerekçeli karann hüküm fıkrasının 3. paragrafında yer alan ve “ortak çocuk ile baba arasında” sözcüklerinden sonra gelen “her hafta” sözcüklerinin hükümden çıkarılmasına yerine ” her aym 2. ve 4. haftası” sözcüklerinin yazılmasına hükmün bu bölümünün düzeltilerek, temyize konu sair hususların ise yukarıda 1 .bentte açılanan nedenlerle onanmasına (Y2HD, 08.06.2011, E. 2010/9268, K. 2011/10095.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.