Henüz başlanmamış bir inşaat için satış vaadi yapılabilir mi?

Ağu 9, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Henüz başlanmamış bir inşaat için satış vaadi yapılabilir mi?

[wpdiscuz-feedback id=”3yqn4a8yf8″ question=”Bu soru-cevap etkinliğine eklemek istediğiniz bir detay var mı?” opened=”0″]Soru-cevap şeklindeki bu yazımızda henüz ifasına başlanmamış bir bağımsız konut için yapılan satış vaadi sözleşmesinin geçerli olup olmayacağını ele alacağız. [/wpdiscuz-feedback]

Öncelikle satış vaadi sözleşmelerinde “belirlilik” ilkesinin bulunduğunu belirterek cevabımıza giriş yapalım. Belirlilik ilkesi her ne kadar henüz yapımına dahi başlanmamış bir bağımsız konut vaadini sakatlayabilir gözükse de 2020 itibariyle uygulamada arsa payı karşılığı satış vaadi sözleşmeleri yapılmakta ve mahkeme önünde de noterde şekil şartına uygun bir şekilde yapılmış satış vaadi sözleşmesinin geçerli olduğu kabul edilmektedir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

2 Yorumlar

  1. Mehmet

    TKHK 40/3 gereği maketten satış diye tabir edilen ön ödemeli konut satışı yapılamaz.. yapı ruhsatı alınmadan yapılamaz.. taşınmaz satış vaadinde de belirttiğiniz gibi belirlilik ilkesi var ama bu ortada henüz bulunmayan bir taşınmazın satışının vaadedilmesine engel değil uygulamada hep bu şekilde devam ediyor.. şekil şartı var malumunuz noterde düzenleme olması gerekiyor. Geçerli olur sıkıntı olmaz. Ama müteahhitler ya da inşaat firmaları genelde kendi sözleşmelerini dayatıyorlar.. sizin hazırlama imkanınız varsa daha sağlıklı olur tabi. Bende örnek var ama pdf olarak yok ve isimler tc ler imzalar vs var onu redakte edip göndermem biraz zor olacak..

    Yanıtla
  2. İsmail

    Noterden yapılacak satış vaadi geçerli olur

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.