Hem davalının tasarruf yetkisinin sınırlandırılması hem de tedbir nafakası talebinde bulunulmuşsa ayrı ayrı harç verilmelidir- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Hem davalının tasarruf yetkisinin sınırlandırılması hem de tedbir nafakası talebinde bulunulmuşsa ayrı ayrı harç verilmelidir

Davacı kadın hem nafaka, hem de davalının tasarruf yetkisinin sınırlandırılması talebinde bulunmuştur. (TMK.md.199) Dava açarken alman başvuru harcı her iki davayı da kapsar. Davacının, tasarruf yetkisinin sınırlandırılması davasında noksan peşin harem ikmaliyle (Harçlar Kanunu madde 30-32), bu talep hakkında da olumlu ya da olumsuz bir karar verilmesi gerekirken, bu dava yönünden bir hüküm tesis edilmemesi bozmayı gerektirmiştir.(Y2HD, 16.02.2011, E. 2010/373, K. 2011/2551.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.