HATIR ÇEKİ NE DEMEKTİR? HATIR ÇEKİ ÖDENMEZ İSE NE OLUR?

Son Güncelleme Tarihi

HATIR ÇEKİ NE DEMEKTİR? HATIR ÇEKİ ÖDENMEZ İSE NE OLUR?

Hatır çeki gerçek bir borç ve alacak ilişkisine dayanmadan tanzim edilen çek anlamına gelir.Adından da anlaşılacağı üzere kişilerin kendi arasında bir faturaya veya herhangi bir borç-alacak ilişkisine dayanmayarak tanzim ettiği çektir.Bu çek türü genellikle ‘hatren’ tanzim edilmekte olup gerçek bir borç ilişkisini yansıtmaz.Ancak her ne kadar gerçek bir borç ilişkisini yansıtmasa da bu çek geçerlidir ve sonuçlarına çeki tanzim eden kişi katlanacaktır.Çekin karşılıksız çıkması sonucu yine yaptırımlarına çeki tanzim eden kişi katlanmak zorunluluğundadır.

Hatren verilmiş olan söz konusu ‘ hatır çeki ‘nin icra takibine konulması durumunda bu çek’e itiraz edebilirsiniz.Ancak tahmin edeceğiniz üzere çekin ‘hatır çeki’ olduğunun ispat yükü size aittir.Çekin ciro edildiği herhangi diğer kişilere karşı bir itirazda bulunamazsınız.Doğası gereği 3. kişilere ciro edilen çek ticaret hayatının güvenini sağlamaktadır.

HATIR ÇEKİNİN ÖDENMEMESİ DURUMUNDA

Çekin karşılıksız çıkması yani ödenmemesi durumunda tüm sorumluluklar sizin üzerinizde doğacaktır.Şöyle ki:

  • 1-Karşılıksız çek keşide etme suçu
  • 2-İcra takibinin devamı
  • 3-Bankaların çekin karşılıksız çıktığından dolayı bildirim ve yaptırımları

gibi sonuçlar doğacaktır.

ÖDEMEK ZORUNDA KALDIĞINIZ BAKİYEYİ HATIR ÇEKİ VERDİĞİNİZ KİŞİDEN TALEP EDEBİLİRSİNİZ

Hakkaniyet ve hukuk gereği tabi ki hatır çeki verdiğiniz kişiden zararınızı talep etmeniz mümkündür.Bu durumda ispat yükü size ait olduğundan dolayı dava sürecini iyi ve deneyimli bir avukat aracılığıyla yürütmeniz gerekmektedir.Ticari ilişkinin yokluğu, hatır çeki verilen kişi ile herhangi bir mal-alım satımı yapılmadığı ve daha birçok ispatı kanuna dayalı olarak davada sunmalısınız.

SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNABİLİR MİYİM?

Savcılığa suç hakkında şikayette bulunmak her zaman mümkündür, ancak elinizde sağlam delil ve kanıtlar olmalıdır.Aksi taktirde şikayetiniz dikkate alınmayacaktır.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.