HATIR ÇEKİ NE DEMEKTİR? HATIR ÇEKİ ÖDENMEZ İSE NE OLUR?

Hatır çeki gerçek bir borç ve alacak ilişkisine dayanmadan tanzim edilen çek anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı üzere kişilerin kendi arasında bir faturaya veya herhangi bir borç-alacak ilişkisine dayanmayarak tanzim ettiği çektir. Bu çek türü genellikle ‘hatren’ tanzim edilmekte olup gerçek bir borç ilişkisini yansıtmaz. Ancak her ne kadar gerçek bir borç ilişkisini yansıtmasa da bu çek geçerlidir ve sonuçlarına çeki tanzim eden kişi katlanacaktır. Çekin karşılıksız çıkması sonucu yine yaptırımlarına çeki tanzim eden kişi katlanmak zorunluluğundadır.

Hatren verilmiş olan söz konusu ‘ hatır çeki ‘nin icra takibine konulması durumunda bu çek’e itiraz edebilirsiniz. Ancak tahmin edeceğiniz üzere çekin ‘hatır çeki’ olduğunun ispat yükü size aittir. Çekin ciro edildiği herhangi diğer kişilere karşı bir itirazda bulunamazsınız. Doğası gereği 3. kişilere ciro edilen çek ticaret hayatının güvenini sağlamaktadır.

HATIR ÇEKİNİN ÖDENMEMESİ DURUMUNDA

Çekin karşılıksız çıkması yani ödenmemesi durumunda tüm sorumluluklar sizin üzerinizde doğacaktır.Şöyle ki:

  • 1-Karşılıksız çek keşide etme suçu
  • 2-İcra takibinin devamı
  • 3-Bankaların çekin karşılıksız çıktığından dolayı bildirim ve yaptırımları

gibi sonuçlar doğacaktır.

ÖDEMEK ZORUNDA KALDIĞINIZ BAKİYEYİ HATIR ÇEKİ VERDİĞİNİZ KİŞİDEN TALEP EDEBİLİRSİNİZ

Hakkaniyet ve hukuk gereği tabi ki hatır çeki verdiğiniz kişiden zararınızı talep etmeniz mümkündür. Bu durumda ispat yükü size ait olduğundan dolayı dava sürecini iyi ve deneyimli bir avukat aracılığıyla yürütmeniz gerekmektedir. Ticari ilişkinin yokluğu, hatır çeki verilen kişi ile herhangi bir mal-alım satımı yapılmadığı ve daha birçok ispatı kanuna dayalı olarak davada sunmalısınız.

SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNABİLİR MİYİM?

Savcılığa suç hakkında şikayette bulunmak her zaman mümkündür, ancak elinizde sağlam delil ve kanıtlar olmalıdır. Aksi taktirde şikayetiniz dikkate alınmayacaktır.

Hatır çekinin tahsil edilmesi uzman bir icra avukatının görevlendirilmesini gerektirir.

Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Ayrıca

İtirazın Kaldırılması ve İflas Dava Dilekçesi

NÖBETÇİ ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ’NE DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : KONU : İtirazın kaldırılması ve …

Yorum var.

  1. Hatır çeki aldığım kişiye Çek bedeli kadar fatura kesmek gerekli mi ?
    Kesmesem maliye açısından bir sorun ile karşılaşmam mümkün mü ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: