Harcı yatırılarak açılmış bir geçici velayet düzenlemesi davası yoksa davalının cevap dilekçesinde bu yönde istemde bulunmuş olması istemi dava haline getirmez- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Velayetin Değiştirilmesi

Harcı yatırılarak açılmış bir geçici velayet düzenlemesi davası yoksa davalının cevap dilekçesinde bu yönde istemde bulunmuş olması istemi dava haline getirmez

Tarafların Türk Medeni Kanununun 197/son maddesi gereğince harcı yatırılarak açılmış bir geçici velayet düzenlemesi davası bulunmamaktadır.

Davalının cevap dilekçesinde bu yönde istemde bulunmuş olması, istemi dava haline getirmez. Durum böyleyken, tedbiren de olsa ortak çocukla ilgili olarak yazılı şekilde velayet düzenlemesi yapılarak velayetin davacı anneye verilmesi ve davalı babayla çocuk arasında kişisel ilişki kurulmasına hükmedilmesi usul ve yasaya aykırı olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 13.07.2011, E. 2010/21755, K. 2011/12172.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.