Harç ile vekalet ücretinin hesaplanmasında maddi tazminat dikkate alınamaz- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Harç ile vekalet ücretinin hesaplanmasında maddi tazminat dikkate alınamaz

Davalı-davacı kadının karşı davası tedbir nafakasına ilişkindir. Maddi tazminatın (TMK.md. 174/1) davaya cevap ile talep edildiği, bu yönde bir karşı davası bulunmadığı halde harç ile vekalet ücretinin hesaplanmasında, maddi tazminatın dikkate alınması doğru olmamıştır.

Ancak bu husustaki yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden, hükmün düzeltilerek onanmasına karar verilmesi gerekmiştir (1086 s. HUMK. md.438)

Sonuç: Yukarıda 2.bentte açıklanan nedenlerle temyize konu kararın 11 ve 13.bentlerinin hükümden çıkarılmalarına, yerlerine 11.bent olarak “karar tarihi itibariyle yürürlükte bulunan Avukatlık Ücret Tarifesi uyarınca karşılık davada kabul edilen tedbir nafakası üzerinden 576,00 TL.nispi vekalet ücretinin davacı-davalı kocadan alınarak davalı-davacı kadına verilmesine” cümlesinin, 13.bent olarak da “karşı davada peşin alınan 12,20 TL harcın mahsubuyla 35,30 TL.nispi karar harcının davacı-davalı kocadan tahsiline” cümlesinin yazılmasına, hükmün bu kısmının düzeltilmiş şekliyle, temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 1 .bentte gösterilen sebeplerle onanmasına (Y2HD, 04.10.2011, E. 2010/19047, K. 2011/14808.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Avukat meslektaşlar canlı destek üzerinden ücretsiz üyelik talep edebilir.